Ajťáci si polepšili o 16 tisíc, i tak zaostávají za Německem o 40 tisíc

Lednová nástupní mzda v průměru o 16 tisíc korun vyšší než v prosinci ukazuje, která profese patří na začátku roku k nejžádanější. A není překvapením, že to jsou specialisté v IT. O tisíce korun si ale polepšili také telefonní operátoři, instalatéři, uklízečky nebo strážní.
IT specialisté se rozhodně nemusí bát, že by jejich mzdy klesaly. Ilustrační foto: Pixabay.com
IT specialisté se rozhodně nemusí bát, že by jejich mzdy klesaly. Ilustrační foto: Pixabay.com

Vyplývá to z dat, které Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz) poskytl pracovní portál JenPráce.cz, který v prvním měsíci letošního roku nabídl více než 25 pracovních pozic. Nejvíce si v lednu polepšili právě „ajťáci“, jejichž nástupní mzda se díky průměrnému navýšení o 16 tisíc přiblížila 60 tisíci korunám.

„Zatímco nástupní mzda IT specialistů v Česku se blíží úrovni Polska nebo Maďarska, stále zaostává za západní Evropou. Například v Německu začínají ajťáci v průměru na 100 tisících korunách měsíčně,“ uvedla Anna Kevorkyan, výkonná ředitelka portálu JenPráce.cz.

Polepšili si instalatéři či uklízečky

Nabídky nástupních mezd vzrostly o 20 procent také telefonním operátorům, kteří mohli nastoupit v průměru za 38 tisíc korun, což bylo o 6 360 korun více než v prosinci. Nabízené nástupní mzdy byly v lednu příznivé i pro instalatéry či uklízeče, když si přilepšili o 3,5 tisíce.

„Nárůst mezd u lidí živících se úklidem je jistě i reakcí na inflaci a rostoucí náklady na život. V případě profese instalatéra se firmy mohou snažit přilákat pracovníky do fyzicky náročné profese, která dnes pro mladé generace není až tak atraktivní,“ řekla Anna Kevorkyan.

Dodala, že celkový lednový vývoj nástupních odměn na portálu JenPráce.cz odpovídá očekávanému růstu průměrné nominální mzdy v letošním roce. Stále rovněž platí, že nejčastějším zaměstnaneckým benefitem jsou finanční bonusy a prémie.

„Jsou pro firmy způsobem, jak udržet zaměstnance na konkurenčním trhu bez fixního navyšování mezd,“ konstatovala Anna Kevorkyan. Na druhém a třetím místě je dovolená navíc, respektive příspěvek na stravování.

Nejvíce nabídek na portálu JenPráce.cz připadlo v lednu na dělnické profese, přičemž nejžádanějším vzděláním bylo středoškolské nebo odborné s maturitou (bezmála 40 %). Nejméně žádaní byli vysokoškoláci (zhruba 5 %). Nejvíce pracovních nabídek připadlo v lednu tradičně na Prahu.

Reálné mzdy se výrazně propadly

Ačkoli některé profese si prakticky měsíc od měsíce finančně polepšují, celkově se reálné mzdy od konce roku 2019 propadly. Ukazuje to analýza, kterou začátkem února představila novinářům společnost XTB.

Mzdy se sice nominálně zvýšily o 27 procent, reálně jsou ale kvůli vysoké inflaci o deset procent nižší. Pokles kupní síly je tak podle ekonoma Pavla Peterky nejvýraznější z Evropské unie. Letos očekává zvýšení reálných mezd o 3,5 až 4,5 procenta, na úroveň před pandemií se ale stále nedostanou.

Mezi největší bariéry pro růst mezd v Česku patří podle analýzy nízká produktivita práce například ve stavebnictví nebo v zemědělství. Problémem je rovněž neochota zaměstnanců se za prací stěhovat či měnit pracovní místo.

„Je přitom empiricky prokázáno, že zvýšení mezd snáz dosáhnete změnou zaměstnání než vyjednáváním se současným zaměstnavatelem,“ poznamenal Peterka. Mzdový růst podle něj v minulosti tlumila také menší ochota Čechů utrácet, takže firmy přidávaly spíše opatrně.

POZNÁMKA REDAKCE: Tento článek nebyl vygenerován pomocí umělé inteligence (AI) ani ve spolupráci s ní.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena