PMI index v eurozóně na nejnižší úrovni od dob pandemie

Názor
Průmyslový PMI index (index průmyslových manažerů, pozn. red.) v eurozóně v květnu klesl na 44,6 bodu (ze 45,8 bodu) a dostal se tak na nejnižší úroveň od dob pandemie. Pokles byl rozprostřen mezi většinu jeho komponent.
Průmyslový PMI index v eurozóně v květnu klesl na 44,6 bodu a dostal se tak na nejnižší úroveň od dob pandemie. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nejvíce propadl v nových objednávkách, výrazně pod průměrem zůstává i příspěvek délky dodacích lhůt, mírně se snížila i složka zaměstnanosti. Ta však stále zůstává nad 50 body a indikuje další nabírání zaměstnanců.

PMI ve službách pak poklesl pouze mírně (z 56,2 b. na 55,9 b.). Robustní zůstává jeho složka zaměstnanosti i očekávání. Část indexu mapující cenový vývoj dále stoupla (na 59,3 b.), což dokazuje silnou schopnost poskytovatelů služeb dále zvyšovat ceny a přispívat tak k tlaku na jádrovou inflaci.

Americký PMI index pozitivně překvapil v oblasti služeb (růst na 57,8 bodu). Rostla složka zaměstnanosti, což naznačuje, že ani v USA nebude snadné přimět jádrovou inflaci k ústupu.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Ekonomika eurozóny v prvním letošním čtvrtletí nepatrně rostla

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč otcové nedostávají výchovné?

Poradna
Mohl by to být docela dobrý nápad, jak k důchodu získat pár stovek měsíčně navíc. Od ledna je totiž k penzi přiznáváno tzv. výchovné ve výši 500 Kč za každé vychované dítě a zmíněný nápad spočívá v tom, aby si o toto přilepšení zažádal otec v rámci např. předčasného důchodu. A nikoli obvykle mladší matka, kterou penze čeká až za několik let, během nichž by výchovné nebylo vypláceno ani jednomu z rodičů.