PMI index v eurozóně na nejnižší úrovni od dob pandemie

Názor
Průmyslový PMI index (index průmyslových manažerů, pozn. red.) v eurozóně v květnu klesl na 44,6 bodu (ze 45,8 bodu) a dostal se tak na nejnižší úroveň od dob pandemie. Pokles byl rozprostřen mezi většinu jeho komponent.
Průmyslový PMI index v eurozóně v květnu klesl na 44,6 bodu a dostal se tak na nejnižší úroveň od dob pandemie. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nejvíce propadl v nových objednávkách, výrazně pod průměrem zůstává i příspěvek délky dodacích lhůt, mírně se snížila i složka zaměstnanosti. Ta však stále zůstává nad 50 body a indikuje další nabírání zaměstnanců.

PMI ve službách pak poklesl pouze mírně (z 56,2 b. na 55,9 b.). Robustní zůstává jeho složka zaměstnanosti i očekávání. Část indexu mapující cenový vývoj dále stoupla (na 59,3 b.), což dokazuje silnou schopnost poskytovatelů služeb dále zvyšovat ceny a přispívat tak k tlaku na jádrovou inflaci.

Americký PMI index pozitivně překvapil v oblasti služeb (růst na 57,8 bodu). Rostla složka zaměstnanosti, což naznačuje, že ani v USA nebude snadné přimět jádrovou inflaci k ústupu.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Ekonomika eurozóny v prvním letošním čtvrtletí nepatrně rostla

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB