Ekonomika eurozóny v prvním letošním čtvrtletí nepatrně rostla

Názor
Ekonomika eurozóny v prvním letošním čtvrtletí nepatrně rostla, německý ZEW index (ekonomický ukazatel a indikátor kapitálového trhu, pozn. red.) však ukázal na zvyšující se pesimismus ohledně dalšího vývoje.
Průmyslová produkce za celou eurozónu v prvním čtvrtletí letošního roku stagnovala. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zpřesněný odhad hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny za letošní první čtvrtletí potvrdil jeho mezičtvrtletní růst o 0,1 procenta. Struktura vývoje HDP dosud známa není. Březnová data průmyslové produkce byla velmi slabá.

Průmysl v eurozóně se totiž meziměsíčně propadl o výrazná 4,1 procenta. Významně se ale na tom podílelo Irsko (produkce klesla o 26 % m/m), jehož data běžně vykazují vyšší míru volatility. Výrazně se ale výkon průmyslu snížil i v Německu (o 3,1 % m/m) a pozvolnější pokles zaznamenaly také Francie a Itálie.

I tak ale díky poměrně silnému růstu v lednu a únoru průmyslová produkce za celou eurozónu v prvním čtvrtletí letošního roku zhruba stagnovala. Rostoucí skepsi investorů a analytiků ohledně dalšího vývoje evropské ekonomiky indikoval německý ZEW index za květen.

PSALI JSME:
Na hospodářském růstu Evropy by se měly projevit levnější energie

Ten ve složce očekávání pro následujícího půl roku vykázal další pokles (o poznání výraznější, než s jakým se počítalo, pozn. aut.), a to na nejnižší úroveň od začátku letošního roku. Fundamentální tlaky na růst spotřebitelských cen pramenící z utaženého trhu práce nicméně v evropské ekonomice nadále přetrvávají.

Podle dat Evropské centrální banky (ECB) totiž jádrová inflace v sezonně očištěném meziměsíčním vyjádření v dubnu zrychlila na 0,58 % (anualizovaně na 7 %) z březnových 0,36 procenta.

Ačkoliv tedy v meziročním vyjádření došlo k nepatrnému zvolnění z 5,7 procenta na 5,6 procenta, nelze vyloučit, že v květnu či červnu jádrová inflace opět zrychlí a dosáhne nového rekordu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ekonomika eurozóny: Slabší růst HDP i spotřebitelských cen

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB