V průmyslu se toho v posledních měsících mnoho nemění. V důsledku slabé domácí a zahraniční poptávky chybí nové zakázky, a tak se firmy soustředí na dodělávání starších objednávek. Vyprazdňují sklady, tlačí náklady dolů a některé i zlevňují svoje výrobky, aby nalákaly odběratele. A samozřejmě redukují i počty zaměstnanců.
Firmy sice věří, že časem bude lépe, avšak na aktuálním výkonu průmyslu nebo jeho zakázkách, které by dávaly naději do dalších měsíců to zatím vidět přímo není. Asi se není čemu divit, když se podíváme na vývoj německé ekonomiky, kde optimismem nehýří v tuto chvíli snad nikdo. Na druhou stranu slabá poptávka může urychlit desinflační trend ve výrobě, který by snad s odstupem mohli pocítit i spotřebitelé… snad.
Srpnový PMI je dalším signálem zhoršující se situace v největším tuzemském odvětví – průmyslu. Dává tušit, že třetí čtvrtletí letošního roku nejspíš nepřinese onen vyhlížený pomyslný odraz ekonomiky ode dna a bude v lepším případě ve znamení stagnace, jako ty dvě předchozí.
Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)