PMI – lepší než minule, ale nijak povzbudivý výsledek

Názor
Na konci týdne zveřejněné výsledky indexu nákupních manažerů (PMI) v českém průmyslu ukazují, že situace v tomto odvětví má do normálu ještě hodně daleko. PMI se sice za poslední měsíc zvýšil, ale stále zůstává v depresívním pásmu hluboko pod hranicí 50 bodů. Ta je právě symbolickým dělítkem mezi dobrými a horšími časy, respektive mezi konjunkturou a útlumem.
Srpnový PMI je dalším signálem zhoršující se situace v největším tuzemském odvětví – průmyslu. Ilustrační foto: Škoda Auto

V průmyslu se toho v posledních měsících mnoho nemění. V důsledku slabé domácí a zahraniční poptávky chybí nové zakázky, a tak se firmy soustředí na dodělávání starších objednávek. Vyprazdňují sklady, tlačí náklady dolů a některé i zlevňují svoje výrobky, aby nalákaly odběratele. A samozřejmě redukují i počty zaměstnanců.

Firmy sice věří, že časem bude lépe, avšak na aktuálním výkonu průmyslu nebo jeho zakázkách, které by dávaly naději do dalších měsíců to zatím vidět přímo není. Asi se není čemu divit, když se podíváme na vývoj německé ekonomiky, kde optimismem nehýří v tuto chvíli snad nikdo. Na druhou stranu slabá poptávka může urychlit desinflační trend ve výrobě, který by snad s odstupem mohli pocítit i spotřebitelé… snad.

Srpnový PMI je dalším signálem zhoršující se situace v největším tuzemském odvětví – průmyslu. Dává tušit, že třetí čtvrtletí letošního roku nejspíš nepřinese onen vyhlížený pomyslný odraz ekonomiky ode dna a bude v lepším případě ve znamení stagnace, jako ty dvě předchozí.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tuzemský index nákupních manažerů je už 15 měsíců pod hranicí růstu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.