Tuzemský index nákupních manažerů je už 15 měsíců pod hranicí růstu

Analýza
Srpnový PMI průzkum (index nákupních manažerů, pozn. red.) pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí, že se podmínky v tomto klíčovém sektoru české ekonomiky i nadále zhoršují, v samotném srpnu se však tempo zhoršování druhý měsíc v řadě nepatrně zmírnilo. Celkový PMI indikátor vzrostl v srpnu z úrovně 41,4 na úroveň 42,9: Jde o pětiměsíční maximum, i tak ale průzkum naznačuje, že aktivita ve zpracovatelském průmyslu nadále klesá.
Srpnový index nákupních manažerů pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí, že se podmínky v tomto klíčovém sektoru české ekonomiky i nadále zhoršují. Ilustrační foto: Pixabay.com

V srpnu se zmírnilo tempo propadu nových objednávek i výroby, obojí dle průzkumu PMI ale nadále klesá. Co se cenového vývoje ve zpracovatelském sektoru týče, srpnový průzkum hlásí další výrazný pokles nákladů. Čtvrtý měsíc v řadě došlo také k poklesu prodejních cen, v samotném srpnu byl však pokles prodejních cen jen mírný.

Souhrnný indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v srpnu vzrostl z červencové úrovně 41,4 na úroveň 42,9. Jde o druhý meziměsíční nárůst celkového PMI indikátoru, jenž se takto dostal na své pětiměsíční maximum. Finanční trh očekával nárůst celkového indikátoru PMI na úroveň 41,8.

Pod úrovní padesáti bodů, jež v tomto průzkumu vytváří kritickou hranici mezi růstem a poklesem aktivity ve zkoumaném sektoru ekonomiky, se PMI indikátor pro tuzemský zpracovatelský průmysl nachází již patnáctý měsíc v řadě.

Dle PMI průzkumu se v tuzemském zpracovatelském průmyslu v srpnu zmírnilo tempo poklesu nových zakázek i výroby. Srpnový pokles objednávek nicméně i navzdory určitému zmírnění patří k nejvýraznějším poklesům za uplynulé tři roky.

PSALI JSME:
Index nákupních manažerů je sice lepší než v červnu, ale…

Objednávky jsou ve zpracovatelském průmyslu slabé prakticky napříč Evropou a tuzemské firmy v průzkumu hlásí, že jejich klienti své objednávky odkládají. Pokles výroby ve zpracovatelském sektoru byl v srpnu sice nejmírnější za uplynulé tři měsíce, i tak byl ale výrazný: na nepříznivé situaci ve výrobě se podepisují klesající nové zakázky.

Výrobci mají v situaci klesající výroby a slabších objednávek volné kapacity, což je vede ke snižování zaměstnanosti, jež ve zpracovatelském průmyslu v srpnu klesla jedenáctý měsíc v řadě.

V srpnu se ovšem dle průzkumu PMI zlepšilo očekávání ohledně výroby v tuzemském zpracovatelském průmyslu pro příštích 12 měsíců a optimismus byl v tomto ohledu nejsilnější od letošního května.

Optimismus ohledně výhledu výroby byl ve zpracovatelském sektoru v srpnu tažen nahoru sázkami na oživení poptávky ze strany zákazníků: Uvidíme, nakolik se tento optimismus naplní, neboť momentálně dle průzkumu PMI zakázky v tuzemském zpracovatelském průmyslu i nadále klesají.

PSALI JSME:
Nemoc českého průmyslu – pokles zakázek – již přešla do chronické fáze

Pozitivní zprávou PMI průzkumu z tuzemského zpracovatelského průmyslu jsou již několik měsíců signály ohledně vývoje cenových tlaků v tomto sektoru české ekonomiky. Náklady firem ve zpracovatelském průmyslu vykázaly v srpnu šestý meziměsíční pokles v řadě, tempo poklesu nákladů bylo ovšem nejmírnější od letošního dubna.

Počtvrté v řadě hlásí průzkum pokles prodejních cen ve zpracovatelském sektoru, coby důvod je zmiňována konkurence na trhu a nižší ceny vstupů. Pokles prodejních cen se nicméně v porovnání s předchozími měsíci v srpnu zmírnil.

Přetrvávající ochlazování aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu by mělo vést k zmírňování cenových tlaků v tomto sektoru české ekonomiky i v dalších měsících. Pokles cenových tlaků ve zpracovatelském průmyslu zapadá do mozaiky scénáře zmírňující se inflace v české ekonomice.

Srpnový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí pokračující pokles aktivity v tomto sektoru české ekonomiky.

PSALI JSME:
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v červnu prudce zhoršily

Jakkoliv srpen zaznamenal druhý mírný meziměsíční nárůst celkového indikátoru PMI v řadě a dosažený výsledek je lepší, než čekal trh, tak ohledně vývoje nových zakázek a výhledu výroby v tuzemském zpracovatelském průmyslu přináší průzkum i nadále pochmurné signály.

Aktivita ve zpracovatelském průmyslu klesá též v Německu i v eurozóně jako celku a v tomto kontextu není překvapivé, že také tuzemský zpracovatelský sektor hlásí pokračující útlum výroby a objednávek.

Povzbudivou zprávou je odeznívání cenových tlaků v tuzemském zpracovatelském průmyslu: dle průzkumu PMI klesají jak náklady, tak prodejní ceny, což zapadá do celkového obrázku zmírňující se inflace v české ekonomice.

V samotném srpnu se však dle průzkumu PMI tempo poklesu cen v tuzemském zpracovatelském průmyslu zmírnilo, důležité tedy bude, zda odeznívání cenových tlaků potvrdí průzkumy i v dalších měsících.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Hospodářský růst v ekonomice eurozóny se téměř zastavil

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Týden ve znamení předstihových indikátorů

Ve světě bylo klíčovou událostí týdne zveřejnění amerického hrubého domácího produktu (HDP) za první kvartál letošního roku. Ten vzrostl v mezičtvrtletním anualizovaném vyjádření o 1,6 procenta, zatímco trh očekával …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB