Tuzemský index nákupních manažerů je už 15 měsíců pod hranicí růstu

Srpnový PMI průzkum (index nákupních manažerů, pozn. red.) pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí, že se podmínky v tomto klíčovém sektoru české ekonomiky i nadále zhoršují, v samotném srpnu se však tempo zhoršování druhý měsíc v řadě nepatrně zmírnilo. Celkový PMI indikátor vzrostl v srpnu z úrovně 41,4 na úroveň 42,9: Jde o pětiměsíční maximum, i tak ale průzkum naznačuje, že aktivita ve zpracovatelském průmyslu nadále klesá.
Srpnový index nákupních manažerů pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí, že se podmínky v tomto klíčovém sektoru české ekonomiky i nadále zhoršují. Ilustrační foto: Pixabay.com

V srpnu se zmírnilo tempo propadu nových objednávek i výroby, obojí dle průzkumu PMI ale nadále klesá. Co se cenového vývoje ve zpracovatelském sektoru týče, srpnový průzkum hlásí další výrazný pokles nákladů. Čtvrtý měsíc v řadě došlo také k poklesu prodejních cen, v samotném srpnu byl však pokles prodejních cen jen mírný.

Souhrnný indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v srpnu vzrostl z červencové úrovně 41,4 na úroveň 42,9. Jde o druhý meziměsíční nárůst celkového PMI indikátoru, jenž se takto dostal na své pětiměsíční maximum. Finanční trh očekával nárůst celkového indikátoru PMI na úroveň 41,8.

Pod úrovní padesáti bodů, jež v tomto průzkumu vytváří kritickou hranici mezi růstem a poklesem aktivity ve zkoumaném sektoru ekonomiky, se PMI indikátor pro tuzemský zpracovatelský průmysl nachází již patnáctý měsíc v řadě.

Dle PMI průzkumu se v tuzemském zpracovatelském průmyslu v srpnu zmírnilo tempo poklesu nových zakázek i výroby. Srpnový pokles objednávek nicméně i navzdory určitému zmírnění patří k nejvýraznějším poklesům za uplynulé tři roky.

Objednávky jsou ve zpracovatelském průmyslu slabé prakticky napříč Evropou a tuzemské firmy v průzkumu hlásí, že jejich klienti své objednávky odkládají. Pokles výroby ve zpracovatelském sektoru byl v srpnu sice nejmírnější za uplynulé tři měsíce, i tak byl ale výrazný: na nepříznivé situaci ve výrobě se podepisují klesající nové zakázky.

Výrobci mají v situaci klesající výroby a slabších objednávek volné kapacity, což je vede ke snižování zaměstnanosti, jež ve zpracovatelském průmyslu v srpnu klesla jedenáctý měsíc v řadě.

V srpnu se ovšem dle průzkumu PMI zlepšilo očekávání ohledně výroby v tuzemském zpracovatelském průmyslu pro příštích 12 měsíců a optimismus byl v tomto ohledu nejsilnější od letošního května.

Optimismus ohledně výhledu výroby byl ve zpracovatelském sektoru v srpnu tažen nahoru sázkami na oživení poptávky ze strany zákazníků: Uvidíme, nakolik se tento optimismus naplní, neboť momentálně dle průzkumu PMI zakázky v tuzemském zpracovatelském průmyslu i nadále klesají.

Pozitivní zprávou PMI průzkumu z tuzemského zpracovatelského průmyslu jsou již několik měsíců signály ohledně vývoje cenových tlaků v tomto sektoru české ekonomiky. Náklady firem ve zpracovatelském průmyslu vykázaly v srpnu šestý meziměsíční pokles v řadě, tempo poklesu nákladů bylo ovšem nejmírnější od letošního dubna.

Počtvrté v řadě hlásí průzkum pokles prodejních cen ve zpracovatelském sektoru, coby důvod je zmiňována konkurence na trhu a nižší ceny vstupů. Pokles prodejních cen se nicméně v porovnání s předchozími měsíci v srpnu zmírnil.

Přetrvávající ochlazování aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu by mělo vést k zmírňování cenových tlaků v tomto sektoru české ekonomiky i v dalších měsících. Pokles cenových tlaků ve zpracovatelském průmyslu zapadá do mozaiky scénáře zmírňující se inflace v české ekonomice.

Srpnový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí pokračující pokles aktivity v tomto sektoru české ekonomiky.

Jakkoliv srpen zaznamenal druhý mírný meziměsíční nárůst celkového indikátoru PMI v řadě a dosažený výsledek je lepší, než čekal trh, tak ohledně vývoje nových zakázek a výhledu výroby v tuzemském zpracovatelském průmyslu přináší průzkum i nadále pochmurné signály.

Aktivita ve zpracovatelském průmyslu klesá též v Německu i v eurozóně jako celku a v tomto kontextu není překvapivé, že také tuzemský zpracovatelský sektor hlásí pokračující útlum výroby a objednávek.

Povzbudivou zprávou je odeznívání cenových tlaků v tuzemském zpracovatelském průmyslu: dle průzkumu PMI klesají jak náklady, tak prodejní ceny, což zapadá do celkového obrázku zmírňující se inflace v české ekonomice.

V samotném srpnu se však dle průzkumu PMI tempo poklesu cen v tuzemském zpracovatelském průmyslu zmírnilo, důležité tedy bude, zda odeznívání cenových tlaků potvrdí průzkumy i v dalších měsících.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB