PMI v průmyslu dál prudce padá. Lidé svoji poptávku odkládají do jistějších časů

Názor
Po slabém hrubém domácím produktu (HDP) přichází velmi nepříznivý výsledek indexu nákupních manažerů v průmyslu – PMI za říjen. Podle něj se situace v českém průmyslu měsíc od měsíce prudce zhoršuje, a dokonce začíná stále více připomínat jaro 2020.
Část českého průmyslu se sice stále ještě veze na vlně starších objednávek, avšak z pohledu dalšího vývoje ekonomiky jsou nyní rozhodující ty nové. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vzhledem k tehdejší dobrovolnosti odstávek je však vhodnější hledat podobnost s podzimem roku 2008. A to rozhodně nebyla dobrovolná ani krátkodobá epizoda. PMI se ještě více vzdálil hranici 50 bodů, která je předělem mezi růstem a poklesem odvětví, když v říjnu poklesl na 41,7 bodů. Velmi nepříjemnou zprávou je, že klesá nejenom výroba, ale i zakázky.

Na vině je jednoznačně nejistota podporovaná vysokou inflací na téměř celé kontinentu. Inflaci tak firmy pociťují nejenom v rostoucích nákladech, ale i v obavách zákazníků, kteří raději svoji poptávku odkládají do jistějších časů.

V této situaci roste tlak na kontrolu nákladů i na propouštění. Zatím to v tvrdých číslech z trhu práce moc vidět není, ale jasnější obrázek uvidíme už na přelomu roku. Tam se ukáže, jak moc musely firmy sahat do řad kmenových zaměstnanců poté, co vyčerpaly prostor u těch agenturních.

PSALI JSME:
Nálada v českém průmyslu se výrazně zhoršila

Současně v tomto čase skončí části firem i fixace cen energií, takže budou stát před dalším problémem v podobě extrémních cen elektřiny a plynu. Je otázkou, nakolik jim pomůže připravovaná vládní pomoc vzhledem k absolutní výši nákladů připadajících právě na energie.

Aktuálně zveřejněný PMI potvrzuje negativní trend v průmyslu, který sice ještě nebyl vidět na zatím dostupných datech (poslední jsou ze srpna, pozn. aut.). Je vidět velký kontrast mezi tvrdými zpožděnými daty a soft ukazateli, které v posledních dvou měsících přicházejí, ať už jde o PMI nebo podnikatelské nálady.

Část průmyslu se sice stále ještě veze na vlně starších objednávek, avšak z pohledu dalšího vývoje ekonomiky jsou nyní rozhodující ty nové. Proto další data z tohoto odvětví, která přijdou na řadu už příští pondělí, si v tomto směru zaslouží větší pozornost. Zvlášť když průmysl fungoval jako kotva české ekonomiky v časech, kdy se už nedalo spoléhat na služby.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Na prahu recese. Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla o 0,4 %

Zavřít reklamu ×
  1. Když já napíšu, že by se měl člověk krotit ve svých nárocích, a byl ohleduplnější ke své matičce Zemi, je to nepřijatelné. Protože to omezuje ekonomické nenažrance. Ale když si ekonomičtí nenažranci sami nas… do hnízda až zlomí větev, ani jim nedocvakne, že mi vychází vstříc. A národ taky nezabliká. Ách jó!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty zlevňují kvůli obavě z recese

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu pokračovaly ve svém zlevňování, byť pomalejším tempem než o týden dříve. Benzín zlevnil o devět haléřů na litr na cenu 36,95 koruny za litr. Nafta o 26 haléřů na 35,01 koruny …

Odliv dividend stahuje Česko do rekordního mínusu

Česko se ocitá v závažné makroekonomické nerovnováze, jakou roky nepamatuje. Podle některých expertů mu proto vážně hrozí měnová krize. Data za loňský rok, jež máme čerstvě pohromadě, tuto obavu, resp. důvody pro ji …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB