„Ve srovnání s ostatními zeměmi EU, které byly do této doby schopny své HDP odhadnout, jde o poměrně slabý výsledek. Celá EU či eurozóna si totiž v tomto období připisovala 0,2 procenta. ČR se s negativním výsledkem zařadilo pouze vedle Belgie, Rakouska či Lotyšska,“ informoval redakci FAEI.cz Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas.
„Spotřeba domácností, která představuje více než 40 procent HDP, už rok klesá v důsledku stále nižší kupní síly obyvatel i obav z budoucnosti. Vysoká inflace, která drtí rodinné rozpočty, si tak evidentně vybírá svoji „daň“. Obavy z nezaměstnanosti a pokračující energetické drahoty proto nejspíš spotřebu obyvatel přiškrtí i v dalších kvartálech,“ vysvětlil Dufek.
Podle ekonoma Komerční banky Martina Gürtlera strukturu vývoje ekonomiky sice zatím neznáme, na jejím poklesu se však pravděpodobně podílela zejména spotřeba domácností: „Spotřebitelský sentiment klesl ve třetím čtvrtletí na historická minima, což souviselo s důsledky vysoké inflace a obav o stav ekonomiky. V důsledku toho řada domácností omezila své výdaje.“
Podle Dufka asi nepřekvapí, že nejvíce ve třetím čtvrtletí utrpěly služby, především obchod a HORECA: „O co více lidé utratí za energie, o to méně jim zůstane na vše ostatní. A služby jsou v tomto směru samozřejmě první na ráně.“ „Poptávka domácností pravděpodobně zůstane, v důsledku vysokých cen a s tím souvisejícího poklesu reálných příjmů, utlumená po zbytek roku,“ dodal Gürtler.
„Je zřejmé, že se české hospodářství nachází ve fázi stagflace. Klíčový je vykázaný mezičtvrtletní pokles, který je prvním důkazem blížící se ekonomické recese. Ta bude po novém roce s největší pravděpodobností spojena s růstem nezaměstnanosti,“ informoval naši redakci partner poradenské skupiny Moore Czech Republic Petr Kymlička.
Gürtler se domnívá, že výkon tuzemské ekonomiky se dále zhoršuje a je možné, že už ve druhém letošním pololetí zaznamená mírnou recesi. „Po poklesu ekonomické aktivity ve třetím čtvrtletí se totiž nedá očekávat, že v posledním letošním čtvrtletí dojde ke zlepšení. Předstihové indikátory ukazují spíše negativním směrem,“ sdělil ekonom naší redakci.
A dobré zprávy? Podle Martina Gürtlera by mělo vyvažovat mezičtvrtletní pokles HDP oživení průmyslu související se zmírňujícími se problémy s dodávkami výrobních vstupů. „Čistý vývoz pravděpodobně zaznamenal zlepšení, zároveň s tím však zřejmě poklesl stav zásob rozpracovaných výrobků,“ usoudil.
„Pozitivní vývoj oproti spotřebě domácností vykazují i nadále investice,“ doplnil Petr Dufek: „ Ještě sice nejsou k dispozici podrobné údaje, ale je pravděpodobné, že drahé energie motivují firmy k investicím do úspor a nových technologických řešení.“
Co čekat dál? Podle Dufka z Banky Creditas pokles nejspíš pokračuje i v posledním čtvrtletí a je velkou neznámou, kdy skončí. „Firmy v části průmyslu mají ještě zásobu starých zakázek, která pro ně nyní funguje jako polštář, avšak stále více podniků bude čelit vysokým cenám energií i opatrnosti odběratelů. Důsledky vysoké inflace hned tak neodezní,“ uvedl ekonom.