
Jenže to bylo ještě poměrně krátce po invazi Ruska na Ukrajinu a prvních sankčních opatřeních Západu vůči Rusku. Z mohutného propadu loňského března se rubl zotavil, i když jen za vydatné pomoci mimořádných podpůrných opatření ruské centrální banky a ruské vlády.
Od loňského června ovšem rubl v trendovém pohledu setrvale ztrácí, a to už více než 60 procent. Vždyť ještě koncem loňského června se jeden dolar prodával i jen za necelých 52 rublů. Dnes to bylo už za více než 85 rublů. Analytici banky UniCredit prognózují, že ruskou měnu čeká další propad, až k úrovni 90 rublů za dolar.
Ruské banky o víkendu vypisovaly kurs dokonce i přesahující hodnotu 100 rublů za dolar. K takovému kroku je vedl postup žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina a obava z ekonomického dopadu jejího možného útoku na Moskvu. Útok, jenž by hraničil s pučem, však Prigožin odvolal, což způsobuje, že ruské banky v pondělí vypisovaly kursy už zase pod hodnotou 100 rublů za dolar.
Zvýšená nejistota z dalšího vývoje ale přetrvává. Ruské i mezinárodní trhy soudí, že pokus o puč oslabil pozici ruského prezidenta Vladimira Putina, což může v Rusku vést k dalším politickým i ekonomickým otřesům.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com