
V meziročním vyjádření však růst cen průmyslových výrobců nadále pokračoval ve zpomalování i díky vyšší srovnávací základně. Z lednových 19 procent meziroční růst zpomalil na 16 procent v únoru.
K meziměsíční dynamice přispěl zejména pokles cen elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o 2,1 procenta meziměsíčně.
Meziročně jsou ceny v této oblasti však stále vyšší o 28,5 procenta. V oblasti těžby a dobývání, která výrazně přispěla k lednovému růstu, došlo ke znatelnému zpomalení, když ceny v této oblasti vzrostly o jedno procento po lednových 37,7 procenta.
Ceny průmyslových výrobců bez započtení energií ceny meziměsíčně vzrostly o 0,5 procenta. Ceny energií by v následujících měsících mohly dále pokračovat ve zvolňování v souvislosti s poklesem velkoobchodních cen energií.
Po silné lednové dynamice ceny napříč zpracovatelským průmyslem v únoru prakticky stagnovaly. Celkově v této oblasti byly ceny meziměsíčně vyšší pouze o 0,1 procenta po 1,6 procenta v předchozím měsíci.
Výraznější nárůst zaznamenal potravinářský průmysl, kde ceny vzrostly o 0,4 procenta meziměsíčně. V meziročním srovnání jsou ceny ve zpracovatelském průmyslu nicméně vyšší o 8,8 procenta (po 10,3 % v lednu).
Po sezonním očištění podle našeho odhadu došlo k v únoru k poklesu o 0,2 procenta po výrazném lednovém růstu o 4,1 procenta.
V oblasti tržních služeb došlo k meziměsíčnímu nárůstu cen o 1,1 procenta po lednovém poklesu o 0,3 procenta. Zatímco ceny ve stavebnictví dle odhadu Českého statistického úřadu zase vzrostly o 0,6 procenta, podobně jako v předchozím měsíci.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)