Inflace ve výrobě polevuje především díky srovnávacím základům

Názor
Únorová čísla o vývoji cen ve výrobě potvrzují, že výrobní inflace je už za vrcholem, avšak sestup k normálním úrovním bude ještě hodně dlouhý. V průmyslu se ceny v únoru meziměsíčně snížily o 0,3 procenta, avšak pouze díky pozitivnímu vývoji v energetice.
V tuzemském průmyslu se letos v únoru ceny meziměsíčně snížily o 0,3 procenta, avšak pouze díky pozitivnímu vývoji v energetice. Ilustrační foto: Pixabay.com

V meziročním vyjádření růst cen zpomalil z 19 na 16 procent, avšak v tomto případě už hlavní roli sehrával vysoký srovnávací základ z úvodu loňského roku. V každém případě se dá říct, že alespoň tempo zdražování ve výrobě alespoň zpomaluje.

K výraznějšímu upuštění inflační páry by časem měla přispět silnější koruna zlevňující dovážené suroviny a komponenty, stejně jako výrazně levnější námořní doprava. Pozitivní vývoj zaznamenávají i ceny surovin včetně ropy.

Samostatnou kapitolu představují energie, které na evropském trhu zažívají výrazné uvolnění. Plyn stojí tolik co v létě 2021, elektřina na příští rok je už jen za zhruba 140 eur a spotová dokonce levnější.

PSALI JSME:
Vysoký srovnávací základ snižuje výrobní inflaci. Pokles zažívají i ceny v námořní dopravě

Postupně by měl slábnout i tlak ze strany zemědělských komodit, takže i tempo zdražování potravin by mělo v následujících měsících výrazně zvolnit.

Výrobní inflace klesá, ale primárně díky srovnávacímu základu, protože jako takové zatím nijak plošně neklesají. Se zpožděním nejspíše budou reagovat na příznivější nákladové podmínky, ale to uvidíme až v dalších měsících.

Tlak na ně by měla vytvářet i slabší poptávka, která se zrcadlí v klesajícím výkonu celého průmyslu.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Český zpracovatelský průmysl: Ceny klesají, zakázky také

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Německý ZEW index nejlepší za poslední dva roky

Důvěra investorů v německou ekonomiku se v dubnu zlepšila více, než se čekalo. ZEW index (index podnikatelské nálady, pozn. red.) ve složce očekávání stoupl na 42,9 bodu z březnových 31,7 bodu, což je nejvyšší …

Průmysl v eurozóně meziměsíčně posílil

Průmyslová výroba v eurozóně v březnu meziměsíčně vzrostla o 0,8 procenta. Podílely se na tom všechny čtyři největší ekonomiky v bloku. Výroba vzrostla v Německu (1,1 %), Francii (0,2 %), Itálii (0,1 %) i Španělsku …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB