Po silném lednovém nárůstu výrobní ceny v únoru klesly

Názor
Po velmi silném meziměsíčním růstu v předchozím měsíci o 5,8 procenta ceny tuzemských průmyslových výrobců v únoru klesly o 0,3 procenta. To bylo v porovnání s tržním konsensem, který činil 0,4 procenta, poměrně výrazné překvapení směrem dolů.
V oblasti těžby a dobývání, která výrazně přispěla k lednovému růstu, došlo ke znatelnému zpomalení, když ceny v této oblasti vzrostly o jedno procento po lednových 37,7 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V meziročním vyjádření však růst cen průmyslových výrobců nadále pokračoval ve zpomalování i díky vyšší srovnávací základně. Z lednových 19 procent meziroční růst zpomalil na 16 procent v únoru.

K meziměsíční dynamice přispěl zejména pokles cen elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o 2,1 procenta meziměsíčně.

Meziročně jsou ceny v této oblasti však stále vyšší o 28,5 procenta. V oblasti těžby a dobývání, která výrazně přispěla k lednovému růstu, došlo ke znatelnému zpomalení, když ceny v této oblasti vzrostly o jedno procento po lednových 37,7 procenta.

Ceny průmyslových výrobců bez započtení energií ceny meziměsíčně vzrostly o 0,5 procenta. Ceny energií by v následujících měsících mohly dále pokračovat ve zvolňování v souvislosti s poklesem velkoobchodních cen energií.

PSALI JSME:
Inflace ve výrobě polevuje především díky srovnávacím základům

Po silné lednové dynamice ceny napříč zpracovatelským průmyslem v únoru prakticky stagnovaly. Celkově v této oblasti byly ceny meziměsíčně vyšší pouze o 0,1 procenta po 1,6 procenta v předchozím měsíci.

Výraznější nárůst zaznamenal potravinářský průmysl, kde ceny vzrostly o 0,4 procenta meziměsíčně. V meziročním srovnání jsou ceny ve zpracovatelském průmyslu nicméně vyšší o 8,8 procenta (po 10,3 % v lednu).

Po sezonním očištění podle našeho odhadu došlo k v únoru k poklesu o 0,2 procenta po výrazném lednovém růstu o 4,1 procenta.

V oblasti tržních služeb došlo k meziměsíčnímu nárůstu cen o 1,1 procenta po lednovém poklesu o 0,3 procenta. Zatímco ceny ve stavebnictví dle odhadu Českého statistického úřadu zase vzrostly o 0,6 procenta, podobně jako v předchozím měsíci.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Výrobci dál zdražují, ale pomalejším tempem

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Německý ZEW index nejlepší za poslední dva roky

Důvěra investorů v německou ekonomiku se v dubnu zlepšila více, než se čekalo. ZEW index (index podnikatelské nálady, pozn. red.) ve složce očekávání stoupl na 42,9 bodu z březnových 31,7 bodu, což je nejvyšší …

Průmysl v eurozóně meziměsíčně posílil

Průmyslová výroba v eurozóně v březnu meziměsíčně vzrostla o 0,8 procenta. Podílely se na tom všechny čtyři největší ekonomiky v bloku. Výroba vzrostla v Německu (1,1 %), Francii (0,2 %), Itálii (0,1 %) i Španělsku …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB