Počet přerušených živností v lednu skokově vzrostl

Zájem lidí o podnikání se začátkem letošního roku výrazně klesl. Naopak výrazně přibylo podnikatelů, kteří se rozhodli svoji živnost přerušit. V lednu přerušilo svoji živnost 23 tisíc podnikatelů, což je dvakrát více, než v prosinci a o 4,5 tisíce více než v lednu 2020. Zároveň začalo podnikat 4 828 lidí, to je o čtvrtinu méně než vloni v lednu. Vyplývá to z nejnovější analýzy společnosti CRIF.
Nejvíce aktivních podnikatelů přerušilo svoji živnost v administrativních činnostech. Ilustrační foto: Pixabay.com

„Počet podnikatelů s přerušenou živností byl v lednu nejvyšší za poslední čtyři roky, ve kterých tuto kategorii sledujeme. Oproti lednu 2020 se zvýšil o čtvrtinu. Naopak z pohledu počtu nových podnikatelů jde o nejslabší začátek roku za posledních jedenáct let,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Svoji roli zde podle ní hraje pokračující jak podnikatelská nejistota, tak i to, že se stále nacházíme v nouzovém stavu.

„Lidé tak ztrácejí motivaci pouštět se do podnikání, případně vyčkávají, jak se bude situace dále vyvíjet,“ myslí si Kameníčková.

Velmi nízký byl letos v lednu také počet podnikatelů, kteří živnostenské oprávnění ukončili.

Ve srovnání s loňským prosincem jde o pokles o 65 procent, ve srovnání s lednovým průměrem z let 2017 až 2020 dokonce o 70 %.

„Už delší dobu sledujeme, že lidé raději svoji živnost přeruší, než aby ji zrušili natrvalo. To opět souvisí s převládající ekonomickou nejistotou, ve které lidé konečné rozhodnutí spíše odkládají,“ poznamenává analytička.

V rámci celé České republiky v lednu přerušila svoji živnost dvě procenta aktivních podnikatelů. Nejvíce aktivních podnikatelů přerušilo svoji živnost v administrativních činnostech, kde šlo o 3,3 procenta aktivních podnikatelů.

„Tento obor patří mezi ty, které jsou aktuální situací zasaženy poměrně výrazně. Patří sem totiž mimo jiné činnost cestovních kanceláří a agentur nebo činnost zaměstnaneckých agentur,“ vysvětluje Věra Kameníčková.

PSALI JSME:
Pomoc podle vlády v praxi: 100 tisíc živnostníků loni skončilo

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru