bool(false)

Počty „daňařů“ v Česku stoupají. Poradenství je stále doménou žen

V loňském roce působilo na území České republiky 4614 aktivních daňových poradců. Jen za první čtvrtletí letošního roku se jejich počet zvedl na 4645. Nejvíce daňových poradců je v hlavním městě, nejméně jich hlásí Karlovarský kraj.

Zatímco v roce 1993 Komora daňových poradců České republiky evidovala 487 daňových poradců, o rok později byl už jejich počet trojnásobný. Počty daňových poradců rostou každým rokem. „Každý daňový poradce má přidělené číslo, například kolegyně je evidována pod číslem 5090. Čísla poradcům zůstávají přidělena i po ukončení činnosti. Může se tak zdát, že v Česku je daňových poradců výrazně víc, v evidenci jsou ale stovky neaktivních poradců. K 31. prosinci 2015, kdy se celkový počet aktivních poradců přehoupl přes 4600, jich nejvíce působilo v Praze. Evidováno tu bylo 1456 poradců, nejméně pak v Karlovarském kraji, kde působilo pouze 63 odborníků. Vyjma Královéhradeckého a Pardubického kraje převažují v oblasti daňového poradenství v jednotlivých krajích ženy. V drtivé většině převládají vysokoškolsky vzdělaní daňoví poradci, těch bylo k poslednímu prosinci 2015 celkem 3965. Průměrný věk poradců v Česku je mezi 41 a 60 lety,“ popsala složení daňových poradců v České republice Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision a portálu www.eDane.cz.

Podnikatelé mají o služby daňových poradců stále větší zájem. Jen poptávka po profesionálně zpracovaných daňových přiznáních a vyúčtováních se podle dat společnosti TaxVision zvedla meziročně za první čtvrtletí letošního roku o 15 procent. „S nárůstem počtu firem a živnostníků roste také obliba služeb daňových poradců. Navíc s většími nároky na byrokracii roste i potřeba daňového poradce mít. Každým rokem přibývají daňové novinky – v roce 2014 to byla například solidární daň, v letošním roce kontrolní hlášení. Pro laika je prakticky nemožné všechny formuláře vyplnit bezchybně. Daňový poradce zaručí nejen správné vyplnění všech přiznání, ale hlášení také ohlídá, aby daňové povinnosti byly vykázány ve správné výši, aby byly uplatněny všechny slevy a položky snižující základ daně, na které je nárok,“ uvedla Blanka Štarmanová.

Vedle daňových poradců působí na území České republiky daňoví poradci – právnické osoby. Těch je nyní v Česku evidováno 908. „Výhodou společností je, že garantují zastupitelnost poradců. Důležitost zastupitelnosti potvrdilo právě kontrolní hlášení, kdy jsou lhůty na jeho případné doplnění či opravení velmi krátké. Pokud daňový poradce například skončí v nemocnici, může se velmi snadno stát, že termín nestihne, klientovi by pak byla vyměřena pokuta. V případě daňových společností se vyřízení výzvy věnuje jiný poradce,“ popsala jednu z výhod daňových společností Blanka Štarmanová.

S daňovými povinnostmi je spojena i řada pokut, některé mohou dosáhnout i milionové výše. Ochrana před penalizací je také jedním z důvodů, proč plnění byrokratických povinností nechávají podnikatelé na daňových poradcích. V případě chyby jsou totiž pokuty hrazeny z jejich pojištění. „Případné sankce jsou vždy vyměřeny podnikateli. Ten pak může vymáhat náhradu škod na svém poradci. Pokud dojde k pochybení, je poradce povinen spolupracovat při zjednání nápravy, a pokud sankce vznikla jeho zaviněním, tak ji uhradit. Otázka náhrady škody je vždy individuální, obecně ale platí, že pokud daňový poradce způsobí škodu, která plyne z výkonu daňového poradenství, je za ni odpovědný. Proti odpovědnosti za škody musí být každý daňový poradce ze zákona pojištěný,“ uzavřela Blanka Štarmanová.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

95 % lidí netuší, že ohrožují bezpečnost svých osobních údajů přihlašováním do veřejných WiFi sítí. V létě je využíváme nejčastěji.

Léto je dobou, kdy cestujeme, jsme delší dobu vzdálení od svých domácích a pracovních sítí, a tak častěji využíváme veřejné WiFi. Bezplatný bezdrátový přístup k internetu je k dispozici v hotelech, na letištích, v celé řadě restaurací i ve veřejných prostorech a dopravních prostředcích a jeví se jako skvělá …

Klienti skupiny ČSOB v Chorvatsku ušetří při placení kartou

Klienti ČSOB a Poštovní spořitelny mohou výrazně ušetřit, pokud budou v Chorvatsku platit za zboží a služby bezhotovostně. Banka bude držitelům karet Mastercard v červenci účtovat zvýhodněný kurz. Plná nádrž paliva tak díky placení kartou bude například stát v přepočtu 2502 korun, což je o 127 korun méně než při …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru