Podílové fondy zatím letos v průměru zhodnotily o tři procenta. Nejoblíbenější akcií českých investorů na eToro zůstává Tesla

Od začátku roku zhodnotily podílové fondy, které jsou pro českého investora běžně dostupné, průměrnému investorovi prostředky o 2,9 procenta. Vyplývá to z Indexu českého investora CII750. Redakci FAEI.cz o tom informoval Richard Bechník, hlavní analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select, která index sestavuje.
Od začátku roku zhodnotily podílové fondy, které jsou pro českého investora běžně dostupné, průměrnému investorovi prostředky o 2,9 procenta. Nejoblíbenější akcií českých investorů na eToro zůstává Tesla. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„V lednu se fondům zadařilo, když zaznamenaly výkonnost 3,84 procenta. V únoru část svých výnosů odepsaly, když klesly o 1,23 procenta. Za měsíc březen se pak fondy udržely na víceméně stejných úrovních, když lehce zhodnotily o 0,3 procenta,“ uvedl Bechník.

Podle něj průměrný tuzemský investor dosáhl ke konci letošního března za poslední tři roky zisk pět procent ročně, a to navzdory horším výsledkům v minulém roce a stále výrazným výkyvům ve vývoji na finančních trzích. „V případě akciových fondů je zhodnocení o zhruba 11 procent ročně,“ upřesnil analytik.

PSALI JSME:
Anatomie překvapivě dobrého čtvrtletí

„V čistém korunovém vyjádření vyrostly akciové fondy za uplynulé tři měsíce o 4,7 procenta. Dluhopisové fondy vedle toho posílily o téměř 1,64 procenta,“ komentoval vývoj Richard Bechník. Nejhorší výkonnost zaznamenaly fondy zaměřené na finanční služby, stejně tak ale propadly fondy orientované na sektor zdravotnictví či indické akcie.

Naopak první kvartál byl velice příznivý pro sektory růstových akcií. „Značné výkonnostní rozdíly přinesly i pohyby na devizových trzích. Například fondy amerických akcií zajištěné do české koruny oproti stejným fondům v americkém dolaru nabídly lepší výkonnost, která byla mnohdy vyšší i o pět procent,“ dodal Bechník.

PSALI JSME:
ABCD investora: Lesk a bída akciového výplachu aneb Proč dnes (ne)kupovat i banky

S nejnovějšími čtvrtletními údaji o akciích přišla také sociální platforma pro obchodování a investování eToro. Mezi akciemi s největším nárůstem držených pozic v celosvětovém měřítku se podle nich objevilo několik bank, což naznačuje, že investoři se po nedávných otřesech v bankovním sektoru snažili nakoupit tyto akcie.

Počet uživatelů celosvětové databáze eToro, kteří drží akcie Credit Suisse, vzrostl o 243 procent, zatímco velký nárůst zaznamenaly také BNP Paribas SA (+38 %) a Bank of America (+36 %), uvedla platforma v tiskové zprávě s tím, že mezi desítkou nejvíce držených akcií na eToro dominují velké technologické společnosti, jako je Tesla, Apple, Meta nebo Amazon.

PSALI JSME:
Když se dva hádají, třetí se směje: Mohou zákazy TikToku vdechnout akciím konkurentů nový život?

Mezi českými investory banky nebyly tak populární. Největší nárůst českých uživatelů na platformě eToro byl vidět u americké společnosti Coca-Cola, a to o 11 jedenáct. Důvodem může být, že v druhé polovině března došlo k vyplácení dividend, které jsou poměrně vysoké a Coca-Cola patří mezi tzv. dividendové krále (cca 40 společností, které po dobu 50 let navyšují dividendy, pozn. red.).

K největšímu poklesu zájmu u tuzemských investorů na eToro došlo u akcie NVIDIA k (-7,8 %), o šest procent klesl zájem o streamovací platformu Netflix a přední světové mediální a zábavní společnosti Warner Bros Discovery. Výprodej se nevyhnul ani společnosti Meta Platforms, která ještě loni vedla žebříček nejoblíbenějších akcií. Nejoblíbenější akcií českých investorů na eToro zůstává Tesla.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Pražská burza letos válcuje ostatní, málokde jinde lidé bohatnou na akciích tolik jako v Praze

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?