Podmínky hypoték se mění. Analytici se neshodnou

Podmínky pro poskytování hypoték se od 1. července zmírnily, jak se to projeví na trhu, ukáže ale až čas. Analytici se na dopadech zatím neshodli, predikce zpracované podle různých metodik poskytují mírně odlišné výsledky.
Podmínky pro poskytování hypoték se od 1. července zmírnily, jak se to projeví na trhu, ukáže ale až čas. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Výsledky aktuálně zveřejněného Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů ukazují, že na trhu hypotečních úvěrů převažuje stabilita. Hodnota indexu totiž jen mírně klesla, a to o 0,05 procentního bodu na 5,87 procenta. Odráží to ale situaci v červnu.

Průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů podle Swiss Life Hypoindexu klesla o šest bazických bodů na 6,24 procenta ročně.

Odráží to situaci k 10. červenci.

Na stejné úrovni byla průměrná nabídková sazba přesně před rokem, kdy se poprvé přehoupla přes šestiprocentní hranici v návaznosti na zatím poslední zvýšení sazeb České národní banky (ČNB).

Hodnota Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů od loňského léta až na drobné výkyvy stagnuje, hodnota byla tentokrát stejná, jako v říjnu 2022.

„Poslední červnové zasedání ČNB nepřineslo žádné překvapení. Dvoutýdenní repo sazba tak opět zůstává na sedmi procentech. I proto v nejbližších měsících neočekáváme změny v podobě většího poklesu či naopak růstu úroků hypoték. Stále platí, že se vyplatí spíše kratší doba fixace. Vhodné jsou tři roky,“ vysvětluje Michaela Pudilová, analytička hypotečních a spotřebitelských úvěrů společnosti Broker Consulting.

Sazby klesly, je to trend?

„Banky – tedy alespoň některé – se snaží rozvířit prázdninový hypoteční trh snížením úrokových sazeb,“ uvádí uvedl Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Swiss Life Select.

„Rozptyl nabídek je poměrně široký. Zatímco jedna banka nabízí hypotéky se sazbou těsně nad pěti procenty ročně, jiná se pohybuje ve dvouciferných číslech. I díky těmto změnám průměrná nabídková sazba bank podle Swiss Life Hypoindexu v červnu mírně klesla o šest bazických bodů.

Bylo by však patrně předčasné říct, že jde nastolení dlouhodobějšího trendu. Navzdory drobným výkyvům se totiž Swiss Life Hypoindex drží na podobných hodnotách již několikátý měsíc v řadě,“ zdůrazňuje Sýkora.

Objem hypoték roste

Navzdory skutečnosti, že se hodnota úrokových sazeb z hypoték příliš nemění, objem poskytnutých hypoték v posledním období roste.

„Ti, kteří na poskytnutí finančně dosáhnou a mají svou vybranou nemovitost, tak už nečekají. Navzdory tomu, že ceny nemovitostí ve velkých městech výrazně neklesají a větší změny se v případě úrokových sazeb zatím neočekávají, nechtějí riskovat, že jejich vysněnou nemovitost koupí někdo jiný,“ upozorňuje Michaela Pudilová z Broker Consulting.

Hodnota předstihového ukazatele Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů pro pětiletou fixaci se v červnu meziměsíčně zvýšila z původních šesti na 6,1 procenta.

Předstihový ukazatel Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů a jeho výpočet reaguje na potřebu aktuálního výhledu výše sazeb, ve kterém se budou v daném měsíci poskytovat hypoteční úvěry zprostředkovávané od většiny bankovních institucí v tuzemsku.

Ve výpočtu jde o aritmetický průměr nabízených úrokových sazeb v konkrétním měsíci, ve kterém se zveřejňují hodnoty Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů. Vzhledem ke statistice preferovaných fixací byla při výpočtu zohledněna pětiletá fixace úrokových sazeb.

Průměrná splátka nad 23 tisíci

„Splátka hypotečního úvěru klesá stejně jako průměrná nabídková sazba již druhý měsíc v řadě. Nad hranicí 23 tisíc se průměrná měsíční splátka hypotéky drží posledních dvanáct měsíců, výjimkou byl říjen loňského roku, kdy klesla devět korun pod tuto hranici,“ říká Jiří Sýkora ze Swiss Life Select.

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,24 procenta se podle něj v červenci snížila o 127 korun na 23 068 korun.

Pod šestiprocentní hranici se poprvé od října loňského roku opět dostaly hypotéky do 80 procent zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) s fixací na pět let, když za poslední měsíc zlevnily o dva bazické body na 5,99 procent.

Nejvýrazněji ale zlevnily hypotéky s LTV do 80 procent fixované na tři roky, a to o 0,16 procentního bodu na 6,28 procenta.

Úroková sazba hypoték klesla i u fixací na jeden rok, a to o šest bazických bodů na 6,61 procent. Desetileté fixace stagnovaly.

Hypotéky pro mladé do 36 let, tedy nad 80 procent zástavní hodnoty nemovitosti, v uplynulém měsíci naopak zdražily.

Nejvíce vzrostly sazby hypoték fixovaných na jeden rok, a to o 0,1 procentního bodu na 6,1 procenta.

Sazby hypoték s fixací na tři a pět let vyskočily pouze nepatrně, a to o jeden bazický bod na 6,56 procenta, resp. 6,27 procenta. Hypotéky fixované na deset let zdražily o tři bazické body na 6,36 procenta.

Rozhýbalo zrušení limitu DSTI hypoteční trh?

S platností od 1. července zrušila Česká národní banka limit ukazatele DSTI, který určoval maximální procentní podíl celkové výše všech měsíčních splátek úvěru na čistém měsíčním příjmu žadatele o úvěr. Ne všechny banky ovšem limity zrušily.

Podle Jiřího Sýkory můžeme banky podle přístupu k hodnocení DSTI rozdělit do tří skupin. První skupinou jsou banky opatrné, které i nadále kontrolují, aby limit DSTI nepřesáhl hranici 45 procent pro žadatele nad 36 let, resp. 50 procent pro žadatele starší 36 let.

Druhá skupina bank zaujala neutrální přístup a limit u obou skupin žadatelů posunula, případně je sjednotila na limit vyšší (např. 60 % pro žadatele mladší 36 let a 55 % pro starší žadatele, nebo 70 % pro obě věkové skupiny, pozn. red.). Poslední skupinou jsou banky odvážné, které úplně přestaly limit DSTI hodnotit.

Na hypotéku tak od července dosáhne více lidí. Ani banky ale nepřijdou zkrátka. „Banky, které limity uvolnily, mají zájem navýšit svůj tržní podíl a získat co nejvíce hypoték do svého portfolia,“ dodal Jiří Sýkora. „Zda a nakolik se rozvolněná pravidla pro hypotéky promítnou do zvýšeného zájmu o nemovitosti, se ukáže až s odstupem času,“ uzavírá Sýkora.

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB