Hypoindex utekl konkurenci o měsíc dopředu

Finančně-poradenské společnosti Fincentrum & Swiss Life Select se povedl husarský kousek. Dlouholetý lídr v informování o tuzemských hypotékách, jehož Fincentrum Hypoindex nejprve získal konkurenci v podobě Indexu hypotečních úvěrů společnosti Broker Consulting a následně od loňského podzimu také v podobě Hypomonitoru České bankovní asociace (ČBA), utekl o měsíc dopředu.
Data Fincentrum Hypoindex jsou nově vydávány vždy na začátku každého měsíce, a to k pátému pracovnímu dni. Zdroj: Fincentrum Hypoindex

„V březnu došlo ke změně v metodice výpočtu Fincentrum Hypoindexu, která až doposud poskytovala pohled zpět, tedy pohled na hypotéky poskytnuté bankami za uplynulý měsíc,“ informoval naši redakci Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Jak vysvětlil, s ohledem na často dlouhý proces sjednávání hypotéky to představovalo informaci o sazbách, které byly platné ve dvou až tříměsíční minulosti a neposkytovaly tak přesný obraz o aktuální situaci na hypotečním trhu.

„Hypoindex je v novém pojetí rychlý a poskytuje informaci o podmínkách platných na hypotečním trhu nyní. Nově je reprezentován číslem, které odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro LTV do 80 procent,“ sdělil Sýkora. Data Fincentrum Hypoindex budou nově vydávány vždy na začátku každého měsíce, a to k pátému pracovnímu dni.

PSALI JSME:
Hypoteční index Fincentra má novou konkurenci. Přímo od bank

K 7. březnu 2022 tak Fincentrum Hypoindex ukazuje aktuální hodnotu průměrné sazby hypotéky, která je pro úvěr do 80 procent odhadní ceny nemovitosti ve výši 4,62 procenta ročně. Jen za poslední měsíc vzrostla průměrná nabídková sazba hypoték o deset bazických bodů a oproti lednu došlo k nárůstu již o téměř půl procentního bodu.

Nejvyšší úrokové sazby u hypoték poskytovaných do 80 procent hodnoty nemovitosti nabízí podle Hypoindexu v současné době banky u tříletých fixací, a to v průměru 4,83 % p. a. „Jednoleté fixace můžete získat v průměru za 4,75 % p. a., pětileté za 4,56 % p. a. a desetileté za 4,35 % p. a.,“ informoval Jiří Sýkora.

Pokud potřebujete získat hypoteční úvěr na více než 80 procent zástavní hodnoty nemovitosti, připlatíte si u většiny fixací téměř půl procentního bodu. „Hypotéky fixované na tři roky nabízí banky v průměru za 5,29 % p. a., na pět let za 5,03 % p. a. a na deset let za 4,82 % p. a. Jednoleté fixace zůstávají nejlevnější, a to v průměru 4,8 % p. a.,“ uvedl hypoteční analytik.

PSALI JSME:
Nejvýhodnější sazby hypoték jsou teď u 10letých fixací. Vyplatí se to?

Podle Jiřího Sýkory je vzhledem k aktuální situaci ve světě zřejmé, že sazby hypoték nezačnou klesat dříve, než na začátku příštího roku: „S ohledem na tato očekávání nyní doporučujeme volit fixace kratší, ideálně v délce tří let. Po této době lze předpokládat, že by úroková sazba v době obnovy hypotéky mohla být nižší než ta aktuálně sjednávaná.“

„Naše očekávání pro celý letošní rok je růst. Předpokládáme, že úrokové sazby hypotečních úvěrů se mohou vyšplhat až na hranici šesti procent, a to zejména u kratších fixací kolem jednoho roku až dvou let. Naopak svědky pomalejšího růstu budeme u sazeb pro fixace v délce 7-10 let,“ dodal Sýkora.

Společnost Broker Consulting včera redakci FAEI.cz informovala, že zdražování hypoték nepolevilo ani ve druhém měsíci letošního roku a že průměrná úroková sazba hypoték v únoru vystoupala o 0,37 procentního bodu na 4,15 procenta. ČBA již dříve informovala, že hodnoty svého Hypomonitoru bude zveřejňovat v půlce měsíce.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Sazby hypoték se šplhají vzhůru

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB