
Vlastně bylo nejméně výrazné za celou dobu od června roku 2022. Podmínky v tuzemském průmyslu se naposledy meziměsíčně zlepšovaly v květnu 2022. Letošní březnový vývoj však poskytuje naději, že už v tomto měsíci, dubnu, nejpozději v květnu by se podmínky mohly – po třech letech – konečně začít zlepšovat.
Důvodem je optimismus, který je patrný z vývoje evropských akciových trhů. Ty v letošním prvním čtvrtletí svým výkonem překonaly americké akciové trhy s nejvýraznějším náskokem minimálně od roku 1999, alespoň tedy v dolarovém vyjádření.
Investory povzbuzuje zejména záměr Německa uskutečnit obří výdaje v řádu stovek miliard eur v oblasti obrany a infrastruktury. Z tohoto mocného impulsu by těžil také český průmysl, což zmíněné nejslabší zhoršení podmínek v něm za poslední takřka tři roky alespoň zčásti odráží.
Nákupní manažeři v tuzemském zpracovatelském průmyslu v březnu registrovali určité odeznívání nejistoty, což má souvislost s popsaným přílivem optimismu. Zároveň ovšem registrovali i jisté obnovení inflačních tlaků, které může přimět Českou národní banku redukovat své základní sazby ještě pomaleji, než dosud předpokládala.
Obnova inflačních tlaků souvisí zejména s kroky americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa – jak v podobě hrozby vyhrocení obchodních válek, tak v podobě hrozby vojenského opuštění spojenců v NATO, které je právě vede k zamýšlenému navýšení výdajů na zbrojení.
Toto plánované navýšení výdajů umocňuje inflační očekávání z titulu jejich nutného výraznějšího deficitního financování.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)