Podmínky ve zpracovatelském průmyslu se zhoršily, vyhlídky jsou ale optimistické

Názor
Lednový PMI index (index nákupních manažerů, pozn. red.) ukázal, že provozní podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se dále zhoršují, ale méně, než tomu bylo v předchozích měsících. Index tak vzrostl z prosincových 42,6 bodů na 44,6 bodů. Stávající pokles byl tak nejpomalejší od září loňského roku.
Dynamika českého zpracovatelského průmyslu se začíná odrážet ode dna. V únoru mohou tento trend dočasně narušit problémy s komponenty v automobilovém sektoru. Ilustrační foto: TPCA

Objem nových zakázek sice klesal, stejně tak jako objem výroby, ale pomalejším tempem než v minulých měsících. Snížily se i nové exportní zakázky, ale také nejslabším tempem od poloviny loňského roku. I přes nižší poptávku se výrobcům stále dařilo přenášet vyšší ceny vstupů na odběratele prostřednictvím dražších výstupů. Tlaky na růst nákladů byly navíc nejslabší od listopadu 2020.

Celkově se tedy zdá, že se dynamika českého zpracovatelského průmyslu začíná odrážet ode dna. V únoru mohou tento trend dočasně narušit problémy s komponenty v automobilovém sektoru, dlouhodobější vyhlídky se ale zdají být příznivé.

Sami čeští výrobci poprvé od srpna 2022 hodnotili očekávání ohledně výroby v příštím roce pozitivně. Optimismus pramenil z očekávání vyšší poptávky, víry v získání nových klientů či uvedení nových výrobků na trh. Za celý letošní rok by výstup českého průmyslu měl podle našeho odhadu vzrůst o 1,7 procenta, v příštím roce pak o 2,8 procenta.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Důvěra v domácí ekonomiku stoupá

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Po skeptickém únoru mírně optimistický březen

Pesimismus v podnikatelském sektoru, který ukázal únorový konjunkturální průzkum statistického úřadu, v březnu částečně opadl. S výjimkou stavebnictví se totiž zlepšila nálada ve všech sledovaných odvětvích české …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.