Důvěra v domácí ekonomiku stoupá

Názor
Lednový konjunkturální průzkum ukázal, že nálada mezi českými průmyslníky i spotřebiteli se zlepšuje. V průmyslu byl zaznamenán nárůst důvěry již v prosinci, když předtím indikátor pět měsíců v řadě klesal. V lednu činil -5,7 bodu, když o měsíc dříve to bylo -7,7 bodu.
Lednový konjunkturální průzkum ukázal, že nálada mezi českými průmyslníky i spotřebiteli se zlepšuje. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Dle vyjádření statistického úřadu je nicméně údaj nutno brát s rezervou neboť firmy stále jako největší bariéru růstu reportují nedostatečnou poptávku. Ve stejném duchu vyznívá i index PMI (Index nákupních manažerů, pozn. red.).

Mizící problémy se subdodávkami i rostoucí počet registrací nových automobilů v eurozóně jsou však příslibem, že by se nálada průmyslníkům mohla lepšit i nadále. Souhrnný indikátor důvěry pak stoupl z prosincových 89,7 bodu na 92,0 bodu.

Dobrou zprávou je, že se v lednu poměrně výrazně zlepšila důvěra mezi spotřebiteli. Celkové saldo dosáhlo -25,3 bodu, když ještě v prosinci činilo -32 bodů. Kolem současných úrovní se spotřebitelská důvěra nacházela naposledy loni v březnu.

PSALI JSME:
Důvěra v ekonomice – méně pesimistický začátek roku

Počet spotřebitelů, kteří svoji současnou situaci hodnotí hůře, než tomu bylo v přechozích dvanácti měsících, se snížil. Klesl i podíl spotřebitelů, kteří se domnívají, že současná doba není vhodná k pořizování velkých nákupů.

Aktuální konjukturální průzkum tak potvrzuje náš odhad, že česká ekonomika má mělkou recesi již za sebou. V průběhu letošního roku tak očekáváme pozvolné oživování domácí poptávky a s tím i hospodářského růstu.

Stále však platí, že i přes zlepšení mnoho ukazatelů spotřebitelské důvěry zůstává pod dlouhodobými průměry a spotřebitelé se z energetické i inflační krize oklepávají jen pozvolna.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Důvěra v české ekonomice se v závěru roku zhoršila

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika si v závěru roku 2023 polepšila

Zpřesněné údaje Českého statistického úřadu o ekonomickém výkonu ČR tentokrát nepřinesly žádné překvapení. Česká ekonomika v z posledním kvartále loňského roku vzrostla oproti předchozímu čtvrtletí o 0,2 procenta, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ekonomové: Letos už reálná mzda v Česku začne opět narůstat

Analýza
Reálné mzdy Čechům klesaly také v poslední loňském čtvrtletí. Dokonce mírně více, než se čekalo. Reálná mzda loni se v měsících říjnu až prosinci totiž meziročně snížila o 1,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali propad pouze o 1,1 procenta.