Důvěra v domácí ekonomiku stoupá

Názor
Lednový konjunkturální průzkum ukázal, že nálada mezi českými průmyslníky i spotřebiteli se zlepšuje. V průmyslu byl zaznamenán nárůst důvěry již v prosinci, když předtím indikátor pět měsíců v řadě klesal. V lednu činil -5,7 bodu, když o měsíc dříve to bylo -7,7 bodu.
Lednový konjunkturální průzkum ukázal, že nálada mezi českými průmyslníky i spotřebiteli se zlepšuje. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Dle vyjádření statistického úřadu je nicméně údaj nutno brát s rezervou neboť firmy stále jako největší bariéru růstu reportují nedostatečnou poptávku. Ve stejném duchu vyznívá i index PMI (Index nákupních manažerů, pozn. red.).

Mizící problémy se subdodávkami i rostoucí počet registrací nových automobilů v eurozóně jsou však příslibem, že by se nálada průmyslníkům mohla lepšit i nadále. Souhrnný indikátor důvěry pak stoupl z prosincových 89,7 bodu na 92,0 bodu.

Dobrou zprávou je, že se v lednu poměrně výrazně zlepšila důvěra mezi spotřebiteli. Celkové saldo dosáhlo -25,3 bodu, když ještě v prosinci činilo -32 bodů. Kolem současných úrovní se spotřebitelská důvěra nacházela naposledy loni v březnu.

PSALI JSME:
Důvěra v ekonomice – méně pesimistický začátek roku

Počet spotřebitelů, kteří svoji současnou situaci hodnotí hůře, než tomu bylo v přechozích dvanácti měsících, se snížil. Klesl i podíl spotřebitelů, kteří se domnívají, že současná doba není vhodná k pořizování velkých nákupů.

Aktuální konjukturální průzkum tak potvrzuje náš odhad, že česká ekonomika má mělkou recesi již za sebou. V průběhu letošního roku tak očekáváme pozvolné oživování domácí poptávky a s tím i hospodářského růstu.

Stále však platí, že i přes zlepšení mnoho ukazatelů spotřebitelské důvěry zůstává pod dlouhodobými průměry a spotřebitelé se z energetické i inflační krize oklepávají jen pozvolna.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Důvěra v české ekonomice se v závěru roku zhoršila

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Letošní růst bude slabý, Západ nám opět utíká

Před pár týdny oznámený předběžný odhad hrubého domácího produktu (HDP) za první čtvrtletí ukázal, že česká ekonomika proti závěrečnému čtvrtletí loňského roku vzrostla o 0,1 procenta. Tedy o nejmenší možnou …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB