
Jen zásluhou silných lednových čísel tak nakonec výsledek za celé první čtvrtletí ukazuje na pouze nepatrné mezičtvrtletní snížení tržeb o 0,1 procenta. I tak šlo o třetí mezičtvrtletní pokles v řadě. Mezičtvrtletní růst tržeb byl v prvním čtvrtletní zaznamenán pouze v odvětví profesních, vědeckých a technických činností a odvětví informačních a komunikačních činností.
V porovnání s předpandemickým únorem 2020 byly ale tržby za prodej služeb letos v březnu stále o 1,3 procenta vyšší. Tržby za prodej maloobchodního zboží (bez prodejů aut, pozn. aut.) naproti tomu v březnu zaostávaly o 6,4 procenta. Domácnosti a podnikatelé tak více šetří na nákupech zboží než služeb.
Vývoj tuzemské poptávky v prvním letošním čtvrtletí lze hodnotit jako zklamání. Tržby v oblasti maloobchodu a služeb totiž ukazují, že o oživení spotřebitelských výdajů se zatím hovořit nedá a jediné, co data ukazují, je to, že pokles spotřeby domácností se na začátku roku pravděpodobně zmírnil či v lepším případě zastavil.
Lepší spotřebitelský sentiment a vyšší růst mezd naději na oživení ekonomiky stále poskytují. Důvěra spotřebitelů byla v dubnu nejvyšší od října 2021 a růst nominálních mezd v prvním letošním čtvrtletí pravděpodobně zrychlil k deseti procentům. Další zrychlení mzdové dynamiky lze čekat ve druhém čtvrtletí, kdy dojde k promítnutí zvýšení mezd ve společnosti Škoda Auto.
Stále také platí, že domácnosti disponují vyššími úsporami. Pozitivním faktorem je i zpomalující inflace, která se ale i tak podle našeho odhadu výrazněji pod deset procent letos neklesne. Celkově dosavadní vývoj ukazuje na to, že přeliv lepší nálady a příjmové situace domácností bude do jejich výdajů pouze pozvolný.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)