Podporu v nezaměstnanosti v únoru pobíralo 90 000 lidí

Ministerstvo práce a sociálních věcí včera publikovalo údaje k únorové míře nezaměstnanosti: Na Úřadu práce ČR bylo ke konci února letošního roku registrováno 227 369 uchazečů o zaměstnání, podporu v nezaměstnanosti pobíralo 90 396 osob. K tématu přinášíme komentáře tuzemských ekonomů.
Podporu v nezaměstnanosti v únoru pobíralo 90 000 lidí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V únoru se podle očekávání snížila nezaměstnanost v České republice na tři procenta. „Není to žádné překvapení, spíše je už pravidlem, že poté co se na přelomu roku lidé hlásí na úřady práce, tak od února se zase část z nich s rozběhem sezónních prací do zaměstnání postupně vrací,“ uvedl pro portál FAEI.cz ekonom ČSOB Petr Dufek. „Nakonec to uvidíme i v dalších dvou měsících, kdy se opět rozběhnou práce ve stavebnictví, zemědělství a v některých službách,“ dodal.

Redakci to potvrdil také Jacek Kowalak, generální ředitel české pobočky společnosti Randstad. „Lednový faktor“, kdy mnoha lidem vyprší dočasné smlouvy, má za následek dočasný nárůst nezaměstnanosti, který se koncem prvního čtvrtletí obvykle opět srovná.

„Letos se navíc v důsledku extrémně teplého počasí řada oborů nezastavila ani v zimě. Zejména ve stavebnictví a ve výrobě tak poptávka po pracovnících nezaznamenala téměř žádný pokles,“ konstatoval.

„K ochlazování stále přehřátého trhu dochází zatím jen velmi pozvolně,“ sdělil naší redakci hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. Podle něj si propuštění zaměstnanci v době stále enormně vysokého počtu volných pracovních míst rychle nacházejí nové pracovní místo, takže dynamika nezaměstnanosti se navzdory ochabnutí průmyslu vyvíjí podobně, jako v minulých letech, tedy konjunktury.

Hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček upozornil, že „na trhu práce je k dispozici vysoký počet volných pracovních míst. Mnohá z nich však nabízí nízké mzdové ohodnocení, proto jsou obtížně obsaditelná“. Ke konci února letošního roku bylo evidováno 351 624 volných pracovních míst, což je o 18 513 více než před rokem, připomněl ekonom.

Zaměstnavatelé podle Křečka stále navyšují mzdy, nicméně tempo jejich růstu začíná zpomalovat. „To v kombinaci s vysokou mírou inflace vede k výraznému zpomalování růstu reálných mezd. Českou republiku lze stále hodnotit jako zemi s velmi nízkou nezaměstnaností,“ doplnil.

PSALI JSME:
Český trh práce má za sebou historicky úspěšný rok 2019

Křeček upozornil, že v datech o únorové nezaměstnanosti se zatím neprojevily nepříznivé dopady šíření koronaviru ve světě, které narušují dodavatelsko-odběratelské řetězce. Podle jeho kolegy, Lukáše Kovandy, dojde k viditelnějšímu zhoršování stavu trhu práce v ČR až ve druhé polovině roku.

„Zhoršování bude zvláště výrazné, pokud se v příštích měsících nepodaří zásadně omezit další šíření koronavirové nákazy. To vyvolává paniku na trzích a celosvětový poptávkový šok, který se může negativně promítat do růstu globální ekonomiky a růstu české ekonomiky ještě řadu čtvrtletí poté, co riziko dalšího šíření koronavirové nákazy uspokojivě klesne,“ varoval Kovanda.

„Jak to přesně dopadne, není v tuto chvíli vůbec zřejmé, protože ve hře je až příliš neznámých. Rychlostí šíření nákazy počínaje, schopností evropských vlád reagovat konče,“ uzavřel ekonom ČSOB Petr Dufek.

PSALI JSME:
Zaměstnanci letos očekávají více peněz, než kolik jsou jim firmy ochotny přidat

×
  1. Pokud podpora v nezaměstnanosti, kterým končí v době , kdy nemají možný příjem z budoucí činnosti způsobený okolnostmi pandemie, jak bude stát řešit pomoc těmto lidem ? Neuvažuje o prodloužení podpory o 3 měsíce ? Děkuji Iva

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Když už letět, tak s co největším padákem

V posledních týdnech to slýcháme ze všech stran – bude se propouštět, a to hodně! I říjnová nezaměstnanost sice zůstala pod čtyřmi procenty a výzvy k propouštění státních úředníků už bereme jako evergreen, ale kdo …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru