Zaměstnanci letos očekávají více peněz, než kolik jsou jim firmy ochotny přidat

Analýza
Jaké jsou prognózy vývoje trhu práce pro rok 2020? Růst mezd trochu zpomalí, ale tlak na zaměstnavatele neustane, na trhu práce bude stále málo kvalitních uchazečů. Tempo náboru nových lidí nejspíš zvolní, ale nepůjde o všeobecný trend – některé firmy budou propouštět, u jiných intenzita náboru nepoleví. Rozdíly budou jak mezi jednotlivými odvětvími, tak regiony.
Zaměstnanci letos očekávají více peněz, než kolik jsou jim firmy ochotny přidat. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Prognózy pro loňský rok předpokládaly, že z pohledu trhu práce bude zlomový. Výraznější zpomalení tempa ekonomiky nenastalo, ale nedostatek volných lidí na trhu práce brzdil firmy téměř ve všech oborech. V letošním roce optimistické výhledy očekávají mírný hospodářský růst, a to už sedmý rok v řadě.

Firmy v roce 2019 nabíraly nové zaměstnance zejména kvůli rostoucí fluktuaci. Druhým nejčastějším důvodem pro nábor lidí byl i růst firmy jako takové, tento důvod meziročně vzrostl o 75 procent.

„Firmy letos rostly napříč obory. Dalo by se skoro říci, že jediné, co je brzdilo, byli právě lidé,“ sdělil portálu FAEI.cz generální ředitel české pobočky společnosti Randstad Jacek Kowalak. Podle něj kvalitní zaměstnanci na trhu stále chybí, takže firmy začínají obracet svou pozornost od marného boje o talenty k intenzivnější automatizaci zejména těch nejjednodušších úkonů.

„Automatizace pro ně představuje trvalejší a stabilnější řešení neustálých problémů s nedostatkem lidí a je pravděpodobné, že v následujících letech díky ní některé pozice úplně zaniknou a osoby s nízkou kvalifikací pak budou velmi těžko hledat práci. Pokud se nebudou schopny dále dovzdělávat a rekvalifikovat – což je ostatně i mezi manažery velmi frekventované téma do budoucnosti,“ domnívá se Kowalak.

I když se letos očekává mírný nárůst nezaměstnanosti, firmy se nejspíš přebytku kvalitních uchazečů o práci nedočkají. „Přetrvává nedostatek zaměstnanců ve výrobě, nábor nebude slabší ani v dopravních a logistických firmách nebo v oboru telekomunikací,“ předpokládá Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz.

Podle něj bude letos rizikovým faktorem poptávka po automobilech a také dopad ekologických opatření na tento obor, jenž se v Česku podílí na průmyslové výrobě z více než čtvrtiny. „Očekává se i stagnace nebo pokles v segmentu služeb,“ dodává Novák.

PSALI JSME:
6 z 10 budoucích pracovních pozic ještě není ani definováno

„Primárním zdrojem poměrně ponuré situace v domácím průmyslu je růst nejistoty v mezinárodních obchodních vztazích, který podněcuje zejména americko-čínská celní válka,“ domnívá se hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda: „Ta přispívá ke zpomalování čínské ekonomiky, které se projevuje chřadnutím německého průmyslu, pro jehož výrobky představuje Čína klíčové odbytiště. Chřadnutí německého průmyslu současně sráží na kolena průmysl český, pro který je důležitým odbytištěm zase naopak Německo.“

Předpokládá se, že mzdy porostou i letos, a to zejména kvůli nedostatku vhodných zaměstnanců. Průměr potáhnou nahoru i zvýšení minimální mzdy a platů ve státní sféře. Růst mezd bude ale pomalejší než vloni, přidávat se bude zejména ve větších firmách a v oborech, kde přetrvá nedostatek zaměstnanců.

„Nominální růst mezd by podle odhadů Hospodářské komory měl v roce 2020 dosáhnout 6,2 %. Bude umírněnější než v předcházejícím roce, kdy mzdy rostly v řádu jednotek až desítky procent,“ komentuje údaje Novák.

PSALI JSME:
Minimální mzda roste tak rychle, že to nejvíc uškodí zaměstnancům

Údaje komory korespondují s nedávným loňským průzkumem personální společnost Předvýběr.CZ, z nějž vyplynulo, že očekávání růstu mezd mezi zaměstnanci se pohybuje v rozmezí pěti až osmi procent. Zaměstnanci podle šetření letos očekávají zvýšení mzdy v průměru o 7,8 %, ale firmy jsou ochotny jim přidat jen necelých pět procent.

„Očekávání zaměstnanců jsou pochopitelně vždycky vyšší, odhady firem jsou ale reálnější, i vzhledem k inflaci. Přetlak poptávky po zaměstnancích ale pochopitelně znamená tlak na mzdové náklady,“ sdělil portálu FAEI.cz František Boudný, obchodní ředitel personální společnosti.

Kowalak se domnívá, že firmy si uvědomují, že nekonkurenceschopný plat nebo benefity a slabá značka zaměstnavatele jsou hlavními limity jejich schopností získat a udržet ty správné lidi. „Další velkou výzvou nicméně zůstává, jak kontinuálně vzdělávat zaměstnance a připravovat je na změny v technologiích, a tedy i v náplni jejich práce tak, aby byli přínosem pro další rozvoj firmy,“ uzavírá Kowalak.

PSALI JSME:
Pracovní trh v roce 2019: Vyšší platy, lepší benefity a více pracovníků ze zahraničí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nezaměstnanost stagnuje na úrovni čtyř procent

Podíl nezaměstnaných zůstal během února na stejné úrovni a dosáhnul tak čtyř procent. Sezónnost mezi únorem a lednem historicky nehraje významnější roli a stagnace tak odráží reálný vývoj na trhu práce. I přes nižší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB