
Předevčírem se poprvé od dubna 2019 také nafta začala prodávat průměrně dráž než benzín. To je zcela anomální situace. Nafta se zpravidla prodává dráž než benzín, pokud vůbec někdy, během zimního období. Například proto, že během zimy roste poptávka po topné naftě.
Nyní však nafta zdražuje nad cenu benzínu s příchodem jara. Útlum v poptávce po benzínu je totiž citelnější, než v poptávce po naftě, protože například kamionová přeprava – využívající dieselový pohon – je třeba z důvodu nutnosti zajištění zásobování omezena v relativně menší míře, než doprava osobní. Spotřeba pohonných hmot poklesla v souhrnu o zhruba třetinu oproti běžné situaci.
V příštím týdnu budou pohonné hmoty dále znatelně zlevňovat. V letošním roce se cena ropy na světovém trhu propadla zhruba o 60 procent a čerpací stanice v ČR tento pokles ještě plně nezohlednily. Korunová cena barelu ropy Brent v pondělí tento týden klesla nejníže za skoro 21 let. Naposledy byla levnější v červnu 1999. Barel Brentu vyšel v přepočtu i jen na méně 538 korun.
Ropa takto historicky zlevňuje nejen kvůli koronaviru, ale také z důvodu pokračující cenové války Saúdů s Rusy a částečně americkými břidličnými těžaři. V dolarech se ropa Brent tento týden prodávala nejlevněji od března 2002, když se Brent poprvé od té doby prodává za méně než 22 dolarů za barel. Aktuálně však cena ropy roste k úrovni 28 dolarů za barel, neboť její největší světový dovozce, Čína, se rozhodla využít dramatického zlevnění suroviny a masivně doplňovat své pohotovostní ropné rezervy.
Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)