Pohonné hmoty v ČR historicky padají kvůli koronaviru

Názor
Pohonné hmoty v ČR v uplynulém týdnu zlevňovaly v týdenním sledování nejvýrazněji od února 2010. To znamená, že v jakýchkoli sedmi dnech v řadě se jejich cena snížila rapidněji naposledy před více než deseti lety. Pokud se zaměříme pouze na ceny nafty, ty v uplynulém týdnu zlevňovaly v týdenním sledování nejvýrazněji dokonce za celé období minimálně od začátku roku 2005, od kdy CCS zveřejňuje příslušná data.
Někteří prodejci částečně využívají současné situace a prudkého zlevnění ropy k enormnímu navyšování svých marží, které se tak pohybují až na trojnásobku běžné úrovně. Ilustrační foto: FAEI.cz

V nadcházejících sedmi dnech budou ceny pohonných hmot dále citelně zlevňovat. Cena ropy Brent se na světových trzích v uplynulém týdnu propadla nejníže od první poloviny roku 2003. V přepočtu do korun byla ropa Brent v uplynulém týdnu nejlevnější dokonce od druhé poloviny roku 2001, kdy se svět a letecký segment zvláště vzpamatovávaly z útoku z 11. září.

Za uplynulé dva týdny cena ropy v přepočtu do korun zlevnila o dalších více než třináct procent a toto zlevnění čerpací stanice v ČR musí ještě teprve plně zohlednit ve svých cenách. Cena pohonných hmot v ČR se totiž vyvíjí se zhruba právě čtrnáctidenním zpožděním za cenou ropy.

V současné době lze na českých čerpacích stanicích pozorovat poměrně velký rozptyl v cenách. Někteří prodejci už v minulém týdnu měli ceny pod 25 korunami za litr, zatímco se ještě průměrná cena dle CCS pohybovala kolem třiceti korun za litr. Někteří prodejci částečně využívají současné situace a prudkého zlevnění ropy k enormnímu navyšování svých marží, které se tak pohybují až na trojnásobku běžné úrovně.

Pokles cen ropy začal nejprve kvůli ochromení zejména čínské ekonomiky, k němuž došlo kvůli šíření koronavirové nákazy. Následně, v reakci na cenový pokles, rozpoutala Saúdská Arábie cenovou válku, namířenou zejména proti Rusku, ale rovněž vůči americkým břidličným těžařům. Rijád se rozhodl, že pád cen ropy ještě urychlí tak, aby ukořistil tržní podíl na úkor Ruska a Spojených států, které těží ropy při vyšších nákladech, než Saúdská Arábie.

PSALI JSME:
Začíná ropná válka Saúdské Arábie s Ruskem

Ceny ropy v těchto dnech přechodně podpořil balík rozpočtových opatření pro boj s koronavirem v USA, který v noci na dnešek schválil americký Senát. Nyní však ropa opět zlevňuje, neboť negativní efekt dalšího šíření koronaviru převážil nad očekávanými pozitivními efekty zmíněného balíku opatření.

Americká banka Goldman Sachs včera varovala, že celosvětová dopravní a obecně ekonomická omezení zaváděná v rámci boje s koronavirem vedou k „bezpříkladnému kolapsu ropné poptávky“. Ve druhém čtvrtletí 2020 se podle banky ceny Brentu budou pohybovat kolem úrovně dvaceti dolarů za barel. Vzhledem k tomu, že se v uplynulém stabilizovalo oslabování koruny k dolaru, je třeba počítat se zlevňováním pohonných hmot v ČR během dubna potenciálně až k úrovni 25 korun za litr.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Benzín i nafta opět zlevnily. Pád cen pohonných hmot pokračuje

×
  1. Stále moc drahé. Já platím za LPG v současné době 12 kč a to jde.V USA mají za tyto peníze benzín a naftu.Jak to jen dělají………

    • Naprostý souhlas, jsou to nenažranci! A některá média je v tom ještě podporují tím, že píší o cenách pod 30 Kč/l.. Teď už je na Onu dokonce za 22,50.

  2. Nadpis je krásný ale je to kvuli dohodě OPEC … Ale proč to všechno nehodit na coronavir a šířit paniku. Ještě víc. !!!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Důvěra v ekonomiku ČR mírně klesla

Důvěra v ekonomiku na začátku roku klesla, a to jak ve složce podnikatelské, tak i v případě spotřebitelů. Vzhledem k tomu, že údaje za prosinec byly sestavovány v okamžiku otevírání služeb, obchodů a škol, tak se …

Ekonomika eurozóny zřejmě opět upadne do recese

Na sektor služeb v ekonomice eurozóny doléhala v prvních lednových týdnech tíha uzavírek souvisejících s pandemií. Zpracovatelský průmysl si ale stále vedl dobře a aktivita v tomto sektoru dle předběžných výsledků …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru