Benzín by z úterní průměrně ceny 40,33 koruny za litr měl v příštích sedmi dnech zlevnit o zhruba třicet haléřů, nafta pak o přibližně padesát haléřů na litr – ze své úterní ceny 38,95 koruny za litr.
Za vyhlíženým poklesem cen pohonných hmot stojí zejména pokles cen ropy na světovém trhu. K němu vedou kromě vysokého stavu zásob v USA náznaky možného příměří mezi Izraelem a Hamásem, které by zklidnilo situaci na Blízkém východě.
Obchodníkům s ropou by se tak tím pádem dostalo ujištění, že pravděpodobnost výpadku jejích dodávek z blízkovýchodního regionu citelně klesá. Tím pádem by se snížila – a snižuje se částečně již nyní – související riziková přirážka, jež je součástí ceny ropy.
Naděje na dosažení příměří je nyní nejvyšší od týdenního příměří uzavřeného loni v listopadu. Nynější příměří by navíc Spojeným státům umožnilo zrychlit postup v rámci dojednávání historické úmluvy se Saúdskou Arábií.
Washington by na jejím základě poskytl Rijádu bezpečnostní záruky a otevřel cestu k navázání diplomatických styků Saúdské Arábie a Izraele. Pokud tedy Izrael bude svolný k příměří ve své válce s Hamásem v Gaze, jež začala loni v říjnu.
Jednání mezi Washingtonem a Rijádem v posledních týdnech zintenzivnila. Pokud by americká administrativa úmluvu s Rijádem opravdu dojednala, bude to rovněž předvolební trumf stávajícího prezidenta Bidena. Zajistila by opravdu zásadní zklidnění situace na Blízkém východě, což by přivodilo další výrazný pokles zmíněné rizikové přirážky v ceně ropy.
Hrozí ale i docela opačný scénář. Byť bezprostředně trhy žijí naději na zásadní zklidnění situace na Blízkém východě. Opačný scénář, naštěstí méně pravděpodobný, předpokládá přímý vojenský střet Izraele a Íránu, který teroristy Hamásu dlouhodobě podporuje.
Tento střet by zahrnoval útoky na ropná zařízení v blízkovýchodním regionu, takže cena ropy by dle Bloombergu mohla vylétnout až nad 150 dolarů za barel. Ceny pohonných hmot v Česku by tak výrazně převyšovaly úroveň 40 korun za litr, a mohly by se dokonce přiblížit úrovni 50 korun za litr.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com
Stále více bude jezdit elektroaut a odbyt benzínu a nafty se bude postupně zmenšovat. V Londýně už nyní Shell zaznamenal propad prodejů nafty o 40% a od roku 2030 přestane Shell prodávat aspoň v Londýně naftu. Z pumpy se stane dobíjecí místo pro elektroauta. Např. já jsem denně na cestách a přesto benzín a naftu už nekupuji 20 let. Jsou jiné a mnohem levnější alternativy.