Pohonné hmoty zrychlují tempo zdražování

Názor
Pohonné hmoty v Česku podle údajů společnosti CCS pokračovaly v uplynulém týdnu ve svém zdražování, které v porovnání s týdnem předtím opět zrychlilo. Benzín za uplynulý týden zdražil o 22 haléřů na 39,75 koruny za litr, takže je nejdražší od loňského listopadu. Nafta nyní vyjde na 38,04 koruny na litr, což značí, že za uplynulý týden její cena vzrostla o 25 haléřů na litr.
Benzín za uplynulý týden zdražil o 22 haléřů na 39,75 koruny za litr, nafta nyní vyjde na 38,04 koruny na litr. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nafta je nyní nejdražší od loňského prosince. Během srpna už zdražila o 4,80 koruny na litr, benzín za stejnou dobu podražil o 1,86 koruny na litr. K 1. srpnu se zvýšila spotřební daň z nafty o 1,50 koruny na litr, což včetně DPH činí 1,80 koruny na litr.

Nafta tedy v srpnu i po odečtení efektu zvýšení spotřební daně zdražuje o více než korunu na litr rychleji než benzín. Rafinériím a dodavatelům nafty, jakož i čerpadlářům, se zjevně daří na naftě si navyšovat své marže, když při tom využívají částečně zavádějící zdůvodnění právě vyšší spotřební daně.

V příštím týdnu lze očekávat stagnaci až mírný růst, v rozsahu kolem 10 haléřů na litr, jak cen benzínu, tak nafty. Důvodem je srpnová stabilizace korunových cen ropy na světových trzích a také velkoobchodně prodávaných paliv na komoditní burze v Rotterdamu.

PSALI JSME:
Cena nafty vyskočila během srpna už o více než 4,50 koruny na litr

Srpnová stagnace cen ropy Brent i paliv v Rotterdamu plyne zejména ze slabších vyhlídek čínské ekonomiky, jejíž výkonnost pokulhává za předpokladem z počátku roku. Mocný pocovidový vzestup země se nekoná, naopak trpí například rekordně vysokou nezaměstnaností mladých. Slabší než očekávaný výkon čínské ekonomiky podvazuje celosvětovou poptávku po ropě, jejímž je Čína globálně největším dovozcem.

Cenám ropy nesvědčí ani aktuální postoj vedení americké banky. Jeho členové se stále obávají, že inflaci v USA se zatím nepodařilo zcela zkrotit a bude proto možná třeba přistoupit k dalším navýšením tamní základní úrokové sazby.

Růst úroků Fedu (centrální banka USA, pozn. aut.) tlumí investice a obecně ekonomickou aktivitu, a to vlastně celosvětově, takže ruku v ruce s tím klesá vyhlížená poptávka po ropě – a její cena tak i proto stagnuje.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zdražování nafty v ČR pokračuje v ostrém tempu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zhoršené výsledky české ekonomiky

Podle zpřesněných údajů statistického úřadu česká ekonomika ve druhém čtvrtletí stagnovala, na místo původně uváděného růstu o 0,1 procenta. Současně v meziročním srovnání propadla o 0,6 procenta, zatímco původně …

Ropa se řítí k hranici 100 dolarů za barel

Ceny pohonných hmot v Česku dále stoupají, zejména pak nafta. Ve středu se litr motorové nafty prodával průměrně celorepublikově už za 40,43 koruny, vyplývá z čerstvě zveřejněných údajů společnosti CCS.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB