Pohyb v největším zážitkovém údolí na světě

Především během nejkrásnějších dnů v roce, tedy během dovolené, je maximální prožitek v přírodě velmi důležitý. Nároky na vlastní zážitky z dovolené se zvyšují u mladých i starších. Zatímco se výstup do hor odsouvá do pozadí, jsou túry po horských chatách čím dál oblíbenější. Horské léto je v módě.
V jedinečných zillertalských horách se dobře cítí požitkářští turisté, vášniví horolezci i dobyvatelé horských vrcholů. Foto: Zillertal Tourismus

Stejně jako letní dovolená na horách zažívá nový boom i stará dobrá turistika. Skialpy a horská kola patří k běžné nabídce v údolí Zillertal, ale můžete tu i slaňovat přes prudké potoky, lézt propastmi nebo prozkoumat hluboké skalní jeskyně. To vše vytváří celkový zážitek z hor.

Turistika v nedotčené přírodě – od lehké až po náročnou

V jedinečných zillertalských horách se dobře cítí požitkářští turisté, vášniví horolezci i dobyvatelé horských vrcholů. Údolí Zillertal všem nabízí nezapomenutelné zážitky z hor v nadmořské výšce mezi 500 a 3500 metrů. Pěší trasy všech úrovní obtížnosti v síti stezek o délce 1400 kilometrů, 30 zážitkových tras a přírodních stezek pro malé i velké, procházky s hudbou a náročné tematické výlety charakterizují rozmanitou nabídku aktivit v údolí. Jeden z nejhezčích způsobů, jak poznat místní oblast, je na jedné z mnoha dálkových pěších tras, například na Berliner Höhenweg, Peter-Habeler-Runde nebo „light“ překročení Alp přes Pfitscher Joch.

Foto: Zillertal Tourismus

Vysokohorský přírodní park Zillertalské Alpy – kousek ráje

Při příležitosti loňského 25. výročí byl vysokohorský přírodní park Zillertalské Alpy rozšířen o celých 43 km² na dohromady 422 kilometrů čtverečních. To je téměř 40 procent celkové plochy údolí Zillertal. Výběžek u hlavního hřebenu Tuxských Alp je největší plocha, která byla za posledních 25 let v Tyrolsku zařazena mezi chráněné oblasti.

Přírodní park se rozkládá na všech vegetačních a výškových stupních centrálních Alp. Díky vertikálnímu rozšíření vysokohorského přírodního parku se tu nachází značný počet biotopů a velmi rozmanitá flora a fauna.

Velkou část přírodního parku pokrývají ledovce, které do velké míry zformovaly místní krajinu. V této nádherné přírodě jsou především mezi květnem a říjnem oblíbené vedené túry s výborně proškolenými průvodci národního parku a rangery. Nejde při nich o vrcholové sportovní výkony, ale o pochopení důležitosti ochrany životního prostředí a přírody.

U kraje cesty najdete lékárnu. Kromě hořce, arniky, rododendronů a bramboříků do světa rostlin zillertalského údolí patří i užitečné, léčivé a chutné bylinky. Během vedených procházek za bylinkami můžete objevovat tajemství, recepty a způsoby použití jitrocele, pampelišky nebo řebříčku.

Ve vysokohorských údolích a horských masivech žijí kozorožci, kamzíci, svišti a tetřevi, vysoko nad nimi pak ve vzduchu krouží dravci. Podmínkou pro setrvání těchto živočichů a rostlin je nedotčená příroda. 100 procent vody má vlastnosti pitné vody a pochází z více než 1500 pramenů napájených z dešťové a tající ledovcové vody.

Foto: Zillertal Tourismus

Z této vody se nevaří pouze výtečné zillertalské pivo, ale je dobrá i pro celkové zdraví a pohodu. Především v zadním Zillertalu s téměř 80 ledovci se horské potoky řítí přes vysoké skály do hlubiny. Při dopadu vodních mas na skály vzniká jemná vodní mlha, která je velmi příjemná na kůži i při vdechování. Zpěněné vlny kaskád vytvářejí u vodopádu vhodné prostředí pro bohaté rostlinstvo a zvířectvo. Zelené plochy tu mají sytě zelenou barvu.

Gastronomie na horských chatách – vydatná nebo sofistikovaná, ale vždy typicky zillertalská

Ze širokých údolí se přesuneme nahoru k horským chatám, které se v zimě majestátně tyčí na vrcholech nebo náhorních plošinách a často jsou známé daleko za hranicemi Tyrolska. V létě ale díky použití místního dřeva a přírodních materiálů přirozeně zapadají do horské scenérie.

Majitelé chat svou práci milují a jsou skvělí hostitelé. Zastávají základní hodnoty zillertalského údolí. Tradice a vztah k domovu, ale především pohostinnost je jim vlastní již od narození a předávají ji pak dalším generacím. To je poznat hlavně v chatách, které jsou již dlouho v rukou jedné rodiny. Místní speciality se podávají se srdečností a otevřeností. Na stole najdete domácí slaninu a pálenku z místního ovoce.

Aby ale ve srovnání s kulinářskými požitky nepřišel pohyb příliš zkrátka, hodí se chaty jako ideální výchozí bod pro mnoho výletů, ať už pěších nebo na horském kole. Vždy budete mít výhled na impozantní horskou scenérii. Tyto okamžiky se často popisují jako „dechberoucí“, ale to je vlastně protimluv – čistý vzduch vám krev ještě více rozproudí, budete mít jasnou hlavu a klidný a hluboký dech.

Foto: Zillertal Tourismus

Údolí Zillertal je skvělé místo i pro bikery

Nezapomenutelná krajina s širokým údolím, kvetoucími loukami a působivou scenérií s mnoha třítisícovými vrcholy, to jsou nejlepší podmínky, jak prozkoumat 1200 kilometrů tras pro horská kola. V nabídce jsou rodinné okruhy v údolí podél řeky Ziller, široké cesty přes alpské louky až po strhující trasy s náročným převýšením.

Všichni požitkářští cyklisté si v údolí Zillertal mohou vyzkoušet i projížďky na horských elektrokolech. Moderní horská kola s elektromotorem vás posunou vpřed jako s větrem v zádech. Turisté a bikeři si na rozsáhlé síti stezek téměř nezkříží dráhu. Navíc tu najdou optimální nadmořskou výšku. V tisíci metrech vzduch neobsahuje pyl a lehce snížený obsah kyslíku povzbuzuje celý organismus. „Train high, sleep low“, tedy trénink v horách a nocleh v údolí zaručuje výborné tréninkové výsledky a pořádnou dávku energie navíc, a to i do práce.

Údolí s taktem

Autentické zvyky a udržované tradice jsou dodnes zakořeněné v srdcích obyvatel Zillertalu. Zpěv a tanec patří k jejich životnímu stylu. Zillertal je právem nazýván oblastí hudby. Již více než 500 let se tu koná Gauderfest, největší jarní slavnost krojů v Rakousku. Začátkem května se pořádá hudební léto. Každý víkend následuje jedna slavnost za druhou, při kterých hudebníci opěvují krásu údolí.

Něco si dopřát a dosáhnout vnitřního klidu a spokojenosti

Uprostřed přírody si dopřejete pauzu od každodenní rutiny. Pohyb na čerstvém vzduchu a každodenní program se střídáním aktivit a odpočinku prospěje opravdu každému. Zillertalské horské léto zaručuje nezapomenutelnou dovolenou a slibuje harmonii pro mysl i duši a celkově dobrý pocit.

Foto: Zillertal Tourismus

Poloha: Údolí Zillertal se představuje jako přední destinace v srdci Alp. Tento tyrolský region patří se 7 miliony přenocování k nejoblíbenějším destinacím pro dovolenou v Rakousku. Údolí obklopuje mnoho třítisícovek, je široké a slunečné, má celkovou délku přes 47 km a přitom jen mírně stoupá. Své jméno údolí získalo od řeky Ziller, která z něj odtéká a ústí do řeky Inn. Celková plocha dosahuje 1098 km².

Aktivity v horách i v údolí: Zillertal je v zimě proslavený svými výtečnými chatami a moderními lanovkami. Ty potěší turisty i bikery také v létě, aby se nemuseli vždy spoléhat jen na sílu svých svalů a mohli dorazit až na vrchol Zillertalských a Tuxských Alp. Řešením jsou letní lanovky, které s kartou Zillertal Activcard nabízejí jednu jízdu denně nahoru a zpět do údolí zdarma. Tato karta je ideálním průvodcem pro všechny, kteří chtějí objevovat údolí a jeho čtyři prázdninové destinace od začátku až do konce. Zatímco první výškové metry pouze přelétnete, získáte čas na obdivování a poznávání přírody, která z údolí Zillertal dělá jednu z nejoblíbenějších oblastí v Alpách. Karta vám navíc nabízí vstup na koupaliště zdarma, neomezené využití většiny hromadných dopravních prostředků v regionu a minimálně desetiprocentní slevu u mnoha partnerů v Zillertalu a okolí.

Hotely: Uvolněte se, vypněte a načerpejte novou energii. Relaxace patří v místních hotelech do popředí zájmu. V Zillertalu najdete 50 000 lůžek, z nichž má 15 000 čtyři až pět hvězdiček. Neexistují tu žádné hotelové řetězce. Hotely jsou vedené přímo jejich majiteli a často jsou to rodinné podniky.

Infrastruktura: Zillertal má více než 35 000 obyvatel v 25 obcích. Jednotlivá místa se samozřejmě během staletí rozrostla a přizpůsobila se v posledních desetiletích moderním potřebám hostů a obyvatel. Každoročně se investují vysoké částky do infrastruktury a komfortu. Již celé roky jsou rakouští i zahraniční návštěvníci Zillertalu nadšení z jedinečné kombinace požitků, přírody a pohodlí.

Foto: Zillertal Tourismus

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB