
Rozhodně ale nelze jen tak pojistné přestat platit a myslet si, že tak pojištění skončí. Dokud pojišťovna smlouvu neukončí, zůstává člověk pojištěný a dlužné pojistné bude chtít pojišťovna uhradit.
Varianta zrušit pojištění, což jde většinou jen ve stanoveném období před výročím smlouvy, a po nějakém čase se znovu pojistit, se u životních pojistek téměř jistě nevyplatí. U investičního životního pojištění kvůli předčasné výpovědi přijdou klienti o část naspořených peněz a musí případně dodanit i uplatněné daňové odpočty.
Vypovězením smlouvy rizikového životního pojištění by se klienti ve většině případů připravili o původní výhodné podmínky. Věk, zdravotní stav, fyzická kondice, to jsou všechno faktory, které pojistku ovlivňují, a při opětovném sjednání se podmínky mohou pro klienta zhoršit.
Pojišťovna bude chtít pravděpodobně znovu zkoumat zdravotní stav a mohla by odmítnout krýt některá rizika, která nyní smlouva zahrnuje. Aby bylo pojištění skutečnou oporou nejen do nejisté doby, vyplatí se nechat zejména starší majetkové pojistky projít odborníkem a případně aktualizovat.
Týká se to hlavně nemovitostí, jejichž hodnota v posledních letech výrazně vzrostla, a některým pojistným smlouvám, kde je uvedena nižší pojistná částka, než je hodnota nemovitosti, hrozí tzv. podpojištění. V případě vzniku škody pak pojišťovna při podpojištění nemusí vyplatit celou potřebnou částku, ale vyplacené krytí bude krátit.
Pokud roční platba pojistného představuje velkou zátěž na rozpočet, je možné zejména u majetkového pojištění požádat o změnu plateb pojistného na čtvrtletní či měsíční bázi. Některé pojišťovny to umožní i bez přirážky.
Autor je pojistný analytik společnosti Broker Trust
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com