Poklidný říjen na devizovém trhu a téměř žádné intervence

Názor
Podle dat České národní banky (ČNB) zveřejněných ve středu, nemusela centrální banka v říjnu ve prospěch koruny v podstatě téměř vůbec intervenovat. Objem uzavřených obchodů ČNB nedosáhl ani 0,8 milionu eur, takže koruně se dařilo i bez přímé pomoci centrální banky.
S politikou hlídání kurzu koruny může centrální banka hladce pokračovat i minimálně v prvních měsících příštího roku. Ilustrační foto: ČNB

I když nemusela v podstatě korunu na trhu usměrňovat, její potenciální přítomnost působí jako stabilizační faktor. Odrazuje spekulanty, kteří by si proti koruně chtěli už po několikáté vsadit, a doposud se jim to nedařilo.

Celkově od začátku roku ČNB vyprodala z devizových rezerv celkem 26,1 miliardy eur (od začátku války na Ukrajině 25,9 mld., pozn. aut.) a aktuální hodnota rezerv ke konci listopadu dosahovala 130 mld. eur. Centrální banka tak i nadále patří – co do rezerv – mezi nejlépe vybavené centrální banky.

V prvních měsících roku se ČNB jen chtěla zbavit výnosů z devizových rezerv, a proto vyprodávala nižší stovky milionů eur. Od začátku války na Ukrajině – a zejména pak od května – její aktivita na devizovém trhu výrazně zesílila.

PSALI JSME:
ČNB už zhruba měsíc neintervenuje na podporu koruny. Česká měna se přesto drží

S ohledem na výši devizových rezerv tuzemské centrální bance nic nebrání v pokračování politiky silné koruny v časech vysoké inflace. Tím, že nechce připustit slabší korunu, brání v dovozu dodatečné inflace ze zahraničí. Zároveň tím ekonomice dává docela dobrý záchytný bod v časech všeobecné nejistoty.

Tento přístup je pro ČNB výhodný z finančního pohledu. Zbavuje se části nadměrných – a zároveň málo výnosných – rezerv, a tím i snižuje objem přebytečné korunové likvidity na trhu, za kterou platí repo sazbu.

S politikou hlídání kurzu koruny může centrální banka hladce pokračovat i minimálně v prvních měsících příštího roku. Přestat může kdykoliv, až dojde k obratu inflačních trendů.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Rezignovala Česká národní banka na boj s inflací?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Covid jako šance. Malí farmáři prodali více vína i bioproduktů

Analýza
Ve všeobecné vlně stížností mnoha firem, jak koronavirová pandemie negativně dopadla na jejich podnikání, existují i výjimky. Mezi ty překvapivé patří drobní zemědělci, kteří si i v tak těžké situaci dokázali poradit a v druhé vlně pandemie dokonce zaznamenali zvýšený zájem například o víno nebo bio lokální produkty.