Poklidný říjen na devizovém trhu a téměř žádné intervence

Názor
Podle dat České národní banky (ČNB) zveřejněných ve středu, nemusela centrální banka v říjnu ve prospěch koruny v podstatě téměř vůbec intervenovat. Objem uzavřených obchodů ČNB nedosáhl ani 0,8 milionu eur, takže koruně se dařilo i bez přímé pomoci centrální banky.
S politikou hlídání kurzu koruny může centrální banka hladce pokračovat i minimálně v prvních měsících příštího roku. Ilustrační foto: ČNB

I když nemusela v podstatě korunu na trhu usměrňovat, její potenciální přítomnost působí jako stabilizační faktor. Odrazuje spekulanty, kteří by si proti koruně chtěli už po několikáté vsadit, a doposud se jim to nedařilo.

Celkově od začátku roku ČNB vyprodala z devizových rezerv celkem 26,1 miliardy eur (od začátku války na Ukrajině 25,9 mld., pozn. aut.) a aktuální hodnota rezerv ke konci listopadu dosahovala 130 mld. eur. Centrální banka tak i nadále patří – co do rezerv – mezi nejlépe vybavené centrální banky.

V prvních měsících roku se ČNB jen chtěla zbavit výnosů z devizových rezerv, a proto vyprodávala nižší stovky milionů eur. Od začátku války na Ukrajině – a zejména pak od května – její aktivita na devizovém trhu výrazně zesílila.

PSALI JSME:
ČNB už zhruba měsíc neintervenuje na podporu koruny. Česká měna se přesto drží

S ohledem na výši devizových rezerv tuzemské centrální bance nic nebrání v pokračování politiky silné koruny v časech vysoké inflace. Tím, že nechce připustit slabší korunu, brání v dovozu dodatečné inflace ze zahraničí. Zároveň tím ekonomice dává docela dobrý záchytný bod v časech všeobecné nejistoty.

Tento přístup je pro ČNB výhodný z finančního pohledu. Zbavuje se části nadměrných – a zároveň málo výnosných – rezerv, a tím i snižuje objem přebytečné korunové likvidity na trhu, za kterou platí repo sazbu.

S politikou hlídání kurzu koruny může centrální banka hladce pokračovat i minimálně v prvních měsících příštího roku. Přestat může kdykoliv, až dojde k obratu inflačních trendů.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Rezignovala Česká národní banka na boj s inflací?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypoteční trh v březnu dál posiloval

Tuzemské banky a stavební spořitelny poskytly v březnu letošního roku hypoteční úvěry přesahující 18 miliard korun. Vyplývá to z údajů Hypomonitoru, které redakci Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB