Pokud by Česko platilo eurem, inflace by mohla vylétnout až ke 30 %

Názor
Malý exkurs do nedávné historie: Jak bojovala Evropská centrální banka (ECB) s inflací v Estonsku (horní polovina obrázku níže, pozn. aut.) a jak Česká národní banka (ČNB) s inflací v Česku (spodní polovina).
Pokud by Česko platilo eurem, inflace by mohla vylétnout až ke 30 %. Estonsko je jedním z příkladů, že ECB inflaci podcenila více než ČNB. Ilustrační foto: Depositphotos.com

ECB držela svoji sazbu v záporu ještě, když už inflace v Estonsku převyšovala 20 procent (srov. modrou a bílou křivku). ECB totiž dlouho mylně považovala inflaci za přechodný důsledek covidu, jenž v podstatě odezní sám od sebe.

ČNB začala úrokovou míru zvedat o zhruba rok dříve než ECB (srov. fialovou a modrou křivku). ČNB tedy lépe a dříve, než ECB vyhodnotila, že inflace není přechodný jev, jenž odezní sám od sebe, a že je třeba s ním důsledně bojovat.

I právě díky včasnému zásahu se česká inflace zastavila pod úrovní 20 procent, zatímco ta estonská vystřelila na 25 procent (srov. zelenou a bílou křivku). Pokud by s českou inflací bojovala ECB, a ne ČNB, lze se důvodně domnívat, že inflace v ČR bude kulminovat v pásmu 25 až 30 procent.

Zdroj: Lukáš Kovanda, Trinity Bank

Také berme na zřetel, že inflace v Estonsku vylétla na 25 procent z převážně záporných úrovní roku 2020. Mezi rokem 2020 a polovinou roku 2022 jí tak ECB nechala zdolat rozsah 26 až 27 procentních bodů.

Inflace v Česku se dostala nejvýše na 18 procent, a to z úrovní kolem tří procent roku 2020. Zatímco tedy ECB nechala v tomto kritickém období vystoupat inflaci v Estonsku až o bezmála 27 procentních bodů, ČNB pouze o 15 procentních bodů. ČNB tedy dovolila inflaci v Česku vyrůst jen skoro o polovinu rozsahu, v jakém umožnila ECB vyrůst inflaci v Estonsku.

Nad úrovní 20 procent setrvala estonská inflace sedm měsíců v řadě (bílá křivka), česká tam nebyla ani jeden (zelená křivka). Ano, inflace v Česku nebyla nic hezkého. Ale s eurem – a tedy s bojem s českou inflací v podání ECB – by byla ještě o dost ošklivější.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Euro v Česku je už zavedeno. Kdy nebudou za kačky ani rohlíky, je otázkou času

Zavřít reklamu ×
  1. Dobrý den, jednoznacne, dale pak po zavedeni Eura vetsina obcanu, kteri maji uspory v Kc prijdou min. o 25 %uspor a veskere spotrebni zbozi vcetne potravin a sluzeb pujde smerem na horu!! A to, ze nase ekonomika se provaze primo na inflacni Euro a budeme ekonomicky zranitelni, nemluve!! Mysim ze další komentář je zbytečný 😳😵👎😜😜🤕🤕

    • Euro je tragédie ?Nová doba extremisté jsou nazýváni ti co makají v továrnách ,obchodech, důchodci atd. a nemají na nájmy, energie a farmáři co dřou od rána do večera aby je hypermarkety ničili ?
      A přeplacení a přemnoženi úřednici a politici většinou jen žvanilové co nic neumí nás nebudou pořád buzerovat

  2. Jednou soudruzi rozhodli, že Euro je ekonomický zázrak, pro který neplatí ekonomické zákony, tak co řešit! Pod prapory tupě vpřed do propasti, ovšem za zpěvu budovatelských písní. Je to pořád stejné, ať voli sedí v Moskvě, nebo v Bruselu.

  3. Přesto se najdou tupouni co chtějí ihned euro…..Bohužel,tupouni na vysokých státních místech. To je smutné!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflační tsunami je za námi, ale koruna trpí

Hádanka, jak dopadla lednová inflace, přeceňování zboží nebo zdražení elektřiny, je vyřešena. V lednu se totiž spotřebitelské ceny zvýšily pouze o 1,5 procenta. Meziroční inflace se tak dostává po téměř třech letech …

Na dohled od inflačního cíle centrální banky

Meziroční inflace klesla v lednu výrazněji, než se čekalo: Na úrovni 2,3 procenta je již na dohled dvouprocentního inflačního cíle. K tomu, že meziroční inflace v lednu klesla z prosincových 6,9 procenta na úroveň …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB