Pokuta za předčasné splacení hypotéky je nemravná. Ne všechny banky s touto závadnou praxí skoncovaly

Banky vždy vystupovaly proti zrušení pokuty za předčasné splacení hypotéky. Kvůli zrušení pokuty totiž přišly o snadný zdroj příjmů. Pokuta za předčasné splacení hypotéky je přitom nemravná, protože klienti jsou vlastně penalizováni za to, že se chovají hospodárně, že včas platí své dluhy. V dnešní době, kdy neustále slyšíme, jak je Česká republika dušena dluhy, exekucemi atp., bychom přece měli spíš odměňovat ty lidi, kteří své dluhy platí včas, a ne je ještě penalizovat.
Pokuta za předčasné splacení hypotéky je nemravná. Ne všechny banky s touto závadnou praxí skoncovaly. Ilustrační foto: Pixabay.com

Rozhodnutí České národní banky zrušit pokutu tedy bylo správné. Žádné zdražování hypoték, kterým banky hrozily, kvůli němu nenastalo. Některé z bank se však s novou situací nesmířily. A dále nepozorným klientům účtují pokuty v řádu vyšších desetitisíců. Využívají přitom ne zcela jednoznačné legislativy, kterou si vykládají po svém, v rozporu s jejím duchem, ale také v kolizi s morálními a etickými principy. Kulturu dluhu bychom měli v Česku odbourávat, ne pobízet k jejímu zbytnění. To platí i pro banky, které pochopitelně z dluhu do značné míry žijí. Dluh má existovat vždy jen ten, jenž je nutný pro rozvoj ekonomiky.

Klient by si pokutu za předčasné splacení neměl nechat líbit. V poslední době klesá průměrná úroková sazba hypoték, takže mnozí klienti předčasně splácejí hypotéky u jedné banky, přičemž si současně berou hypotéku u banky jiné, na nižší úrok. Toto takzvané refinancování se některé banky snaží klientům ztížit právě pokutou za předčasné splacení. I v tomto případě je pokuta nefér, protože je proti principům zdravé konkurence. Banky mezi sebou mají konkurovat tím, jak nízkou umí klientovi sazbu hypotéky nastavit, a nikoli výší pokut.

Pokud tedy klient zaznamená náklady spojené s předčasným splacením hypotéky čítající více než jen stokoruny, měl by se ozvat a bance sdělit třeba to, že celou věc bude řešit se svým právníkem. Nebo s neziskovou organizací pro pomoc předluženým lidem. Banka v takovém případě zpravidla „cukne“ a pokutu citelně sníží.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 5
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Mgr. Josef Orel

  Nebylo by vhodné otevřeně napsat, které banky poplatek za předčasné splacení hypotéky nezrušily? Takto článek postrádá podstatnou informaci.

 2. Michal

  Hypotéky jsou jen pro lemply,co si na barák neumějí vydělat !! A když si neumějí vydělat-tak ať cvakají !!!

 3. Pepa

  A co se divíte ? Je některá banka naše ? Není, všechny patří cizákům. Tak je třeba nás brát na hůl, dokud si to necháme líbit, a naši mocipáni , jak ti minulí, ale i současní jim to budou tolerovat, že ? A tak je to u nás ve všem ( ceně potravin, kvalitou zboží ) . Ale furt se o tom kecá , dokonce i na úrovni EU a skutek utek. Jen se v daný moment chtějí politici zviditelnit co vše pro našeho občana chtějí dobrého udělat. Kecy, jenom kecy.

 4. Zdeněk

  To, co píše nějaký Michal 28.7. 06.24 je zlý názor, který dostatečně charakterizuje pisatele. Je mi líto, ten člověk se vyjadřuje velmi zle. Buď provokuje nebo to doopravdy myslí vážně a to je ještě horší….

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB