Století bezbřehé ochrany spotřebitele

Téměř dvě třetiny Čechů se nechovají ekonomicky zodpovědně. Vyplývá to z měření úrovně finanční gramotnosti dospělé populace, které ministerstvo financí vedené Andrejem Babišem provedlo společně s dalšími zeměmi OECD. Znepokojivé podle ministerstva financí je, že za posledních pět let se tato úroveň v zásadě nezměnila. Píše to ve své zprávě ministerstvo financí.

Ilustrační foto: Pixabay

Babiš podle ní proto chce prosadit nový zákon o spotřebitelském úvěru, který by lidi, kteří se neuváženě zadluží, ještě více chránil. Právě se o něm jedná v Parlamentu. „Chceme tím zamezit současné praxi klamání a zneužívání spotřebitelů a zlepšit jejich postavení na úvěrovém trhu,“ uvedl ministr financí.

Jinými slovy a s nadsázkou řečeno – lidé neumějí počítat, tak jim pomůžeme, ulevíme, ochráníme, do ruky dáme počítadlo a ještě jim ukážeme, jak si pomoci prsty…

Za předčasné splacení hypotéky maximálně 50 tisíc

Lidé budou moct předčasně splatit hypotéku bez sankcí, přičemž banky si budou účtovat pouze účelně vynaložené náklady. Spotřebitel by byl podle návrhu oprávněn úvěr zcela předčasně splatit za podmínky, že doba trvání smlouvy o spotřebitelském úvěru na bydlení je delší než 24 měsíců, „přičemž věřiteli vzniká právo požadovat náhradu nákladů, která ale nesmí přesáhnout jedno procento z předčasně splacené výše spotřebitelského úvěru, maximálně však částku 50 tisíc korun“.

„Ministerstvo financí dlouhodobě zastává názor, že splacení úvěru nemá být trestáno,“ připomíná ministr financí. Zákon o spotřebitelském úvěru se právě nachází v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR a připravuje se jeho třetí čtení. Asociace inkasních agentur se obává dopadu této normy ve znění, v jakém se aktuálně nachází. Pokud by takto byl zákon přijat, hrozí prý totální rozpad trhu mimosoudního inkasa v Česku.

Rozloží dlužníkovi splátky a hned se musí registrovat u ČNB?

Podle Asociace inkasních agentur však dlužníkovi neuleví nové opatření v zákoně, že pokud věřitel povinnému splátky rozloží, tak se bude muset složitě zaregistrovat u České národní banky, coby poskytovatel spotřebitelského úvěru. Přitom na straně věřitelů jsou často firmy, které primárně úvěry neposkytují, ale spotřebitelé jim dluží za odebranou službu nebo zboží.

„Předminulé století bylo stoletím páry, minulému století vévodila elektřina, a současné století, to je století bezbřehé ochrany spotřebitele. Vše se reguluje, včetně úvěrů, až se pře-reguluje,“ řekl portálu FAEI.cz právník, šéfredaktor časopisu Soudce Karel Havlíček.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Posvítí nám semafor na cestu ke zdraví?

Snaha usnadnit spotřebitelům orientaci v obalech, aby se nenechali zmást líbivými obrázky a lákavými tvrzeními. Systém, který nám pomůže v boji s nezdravými stravovacími návyky. To zní jako krok, proti němuž není …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.