Polovina nabízených bytů má chybně uvedené rozměry

Na konci prvního pololetí bylo v nabídce developerů na sedm tisíc bytů. Zarážejícím průvodním jevem tohoto boomu však je, že zhruba polovina developerských projektů v Praze v inzerátech chybně uvádí rozlohu bytů.

Byt nestačí koupit, je třeba jej patřičně pojistit. Ilustrační foto: Pixabay

Nejedná se však o snahu poškodit klienty mylnou informací, developeři pouze stále uvádějí rozlohu bytu jako součet užitné plochy všech místností. Vládní nařízení z roku 2013 přitom ukládá, aby se rozloha bytu uváděla včetně vnitřních příček, nosných konstrukcí a rozvodů, čímž se papírově zvětší.

Dokonce i velcí developeři u některých, zpravidla starších projektů, nabízejí rozměry bytů po staru a podle vyhlášky inzerují jen novostavby. Ze zhruba 200 aktivních projektů, které monitorovala realitní kancelář Century 21 New Home, uváděla rozlohu bytů podle nové vyhlášky zhruba polovina prodejců. Ta druhá inzerovala plochu jako dříve. Zřejmě také proto, že u starších bytů, které jsou v nabídce delší dobu nebo opakovaně, by nárůst plochy bytu působil neseriózně.

Zmatky do výpočtu rozlohy bytů vnesl nový občanský zákoník a s ním související nařízení vlády z roku 2013. V současnosti se do podlahové plochy započítávají také svislé konstrukce uvnitř bytu, tedy vnitřní příčky, sloupy, pilíře, komíny či stoupačky a také plocha zakrytá zabudovanými předměty. Tím byty vypadají v průměru o pět až osm procent větší.

Rozdíl může činit i deset metrů, což je například koupelna či kuchyně. Někteří developeři nový způsob výpočtu přivítali, protože při stejné konečné ceně za celý byt bude cena za metr čtvereční nižší. Rozdíl může být v řádu tisícikorun za metr čtvereční. Největší pražští developeři, např. Central Group i Ekospol nicméně u rozlohy bytů uvádí oba údaje, výpočet podle vládního nařízení totiž považují za matoucí.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Měli by mít Češi na trhu práce přednost? V Česku už pracuje přes půl milionu cizinců

Analýza
Nadprůměrně pozitivní ekonomický vývoj Česka a vysoká životní úroveň, která je na obdobné té v západoevropských zemích. To jsou lákadla pro kvalifikované pracovní síly ze zemí severní, západní a jižní Evropy. Od našeho vstupu do EU v roce 2004 v Česku značně přibylo zaměstnaných cizinců z ekonomicky vyspělejších evropských zemí – za prací k nám přišlo 25 tisíc nových pracovníků.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru