Polovina nabízených bytů má chybně uvedené rozměry

Na konci prvního pololetí bylo v nabídce developerů na sedm tisíc bytů. Zarážejícím průvodním jevem tohoto boomu však je, že zhruba polovina developerských projektů v Praze v inzerátech chybně uvádí rozlohu bytů.

Byt nestačí koupit, je třeba jej patřičně pojistit. Ilustrační foto: Pixabay

Nejedná se však o snahu poškodit klienty mylnou informací, developeři pouze stále uvádějí rozlohu bytu jako součet užitné plochy všech místností. Vládní nařízení z roku 2013 přitom ukládá, aby se rozloha bytu uváděla včetně vnitřních příček, nosných konstrukcí a rozvodů, čímž se papírově zvětší.

Dokonce i velcí developeři u některých, zpravidla starších projektů, nabízejí rozměry bytů po staru a podle vyhlášky inzerují jen novostavby. Ze zhruba 200 aktivních projektů, které monitorovala realitní kancelář Century 21 New Home, uváděla rozlohu bytů podle nové vyhlášky zhruba polovina prodejců. Ta druhá inzerovala plochu jako dříve. Zřejmě také proto, že u starších bytů, které jsou v nabídce delší dobu nebo opakovaně, by nárůst plochy bytu působil neseriózně.

Zmatky do výpočtu rozlohy bytů vnesl nový občanský zákoník a s ním související nařízení vlády z roku 2013. V současnosti se do podlahové plochy započítávají také svislé konstrukce uvnitř bytu, tedy vnitřní příčky, sloupy, pilíře, komíny či stoupačky a také plocha zakrytá zabudovanými předměty. Tím byty vypadají v průměru o pět až osm procent větší.

Rozdíl může činit i deset metrů, což je například koupelna či kuchyně. Někteří developeři nový způsob výpočtu přivítali, protože při stejné konečné ceně za celý byt bude cena za metr čtvereční nižší. Rozdíl může být v řádu tisícikorun za metr čtvereční. Největší pražští developeři, např. Central Group i Ekospol nicméně u rozlohy bytů uvádí oba údaje, výpočet podle vládního nařízení totiž považují za matoucí.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru