Investoři utíkají k aktivům bezpečného přístavu

Názor
Celý tento týden byl na globálních finančních trzích ve znamení silné preference aktiv bezpečného přístavu v situaci pokračující eskalace konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Situace na válečné frontě se bohužel s každým dnem zhoršovala, každé ráno přinášelo do té doby nepředstavitelné zprávy.
Čím geograficky blíže k ohnisku konfliktu, tím hůře. Není tedy divu, že středoevropské měny celý tento týden dramaticky ztrácely. Maďarský forint během týdne odepsal zhruba 5,5 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ne jinak tomu bylo v samotném závěru tohoto pracovního týdne, do kterého jsme vstoupili zprávami o ruském ostřelování největší ukrajinské i evropské jaderné elektrárny. Americký dolar tak vůči euru během páteční seance prudce posiloval pod 1,10 USD/EUR až k 1,09 USD/EUR.

To je hodnota, kterou jsme přitom předpokládali až v průběhu druhého čtvrtletí. Hlavním důvodem, přitom měl být především atraktivní úrokový diferenciál s tím, jak americký Fed (centrální banka USA, pozn. red.) odstartuje cyklus zvyšujících se úrokových sazeb.

Preference bezpečných aktiv se samozřejmě promítá do vysoké poptávky po amerických či německých vládních dluhopisech. Jejich ceny v závěru týdne vyskočily, jejich výnosy tedy spadly. Trh snížil agresivitu v očekávání zvýšení sazeb na zasedání americké centrální banky 16. března. O 50 bazických bodů vzestupu se příliš nehovoří, trh se shoduje na 25 bodech. A tak to vidíme i my.

PSALI JSME:
Ruské akcie kvůli invazi ztratily 98 % tržní hodnoty

Data z amerického trhu práce za únor sice překvapila mnohem výraznější tvorbou nových pracovních míst a snížením nezaměstnanosti na nejnižší hodnotu od února 2020. Výrazně ale zklamal údaj o výdělcích. Navzdory všem očekávání se totiž v únoru jejich růst zastavil.

Dopad konfliktu Rusko-Ukrajina má stagflační dopady. Ohrožuje hospodářský růst, ale zároveň posiluje inflační tendence. A to primárně kvůli zdražování energetických surovin. Jak předběžná únorová data spotřebitelských cen v eurozóně, tak lednové ceny průmyslových výrobců výrazně překonaly tržní očekávání.

V kombinaci se současným vzestupem cen energetických surovin a silnějším dolarem to znamená, že inflační tlaky v eurozóně budou dále sílit a dostávat Evropskou centrální banku do dilematu, jak reagovat. K projednání měnové politiky se evropští centrální bankéři sejdou již příští týden.

PSALI JSME:
Válka zvyšuje riziko stagflace

Čím geograficky blíže k ohnisku konfliktu, tím hůře. Není tedy divu, že středoevropské měny celý tento týden dramaticky ztrácely. Maďarský forint během týdne odepsal zhruba 5,5 procenta, polský zlotý 4,3 procenta a česká koruna 4,1 procenta.

Maďarští centrální bankéři se proti slabé měně verbálně vymezili, k přímé intervenci na trhu se ale neodhodlali. Jiná situace byla v Polsku a Česku, což ztráty jejich měn mírnilo. Polská centrální banka se k intervencím odhodlala již v úterý, naše ČNB se pro přímé intervence na podporu koruny rozhodla v pátek. Díky jejím intervencím tak byly v pátek korunové ztráty minimální.

Intervence centrální banky chápeme jako rozumné řešení v situaci, kdy trh je vystresován. Cílem této operace je podle nás především zachovat likviditu na trhu a snížit kurzovou volatilitu. Zabránění oslabování koruny má v dnešní situaci též protiinflační benefit a může o něco snížit potřebu dalšího razantnějšího zvýšení korunových úrokových sazeb.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB intervenuje za silnější korunu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciové trhy: Růst třetí den ze čtyř

Podobně jako ve středu, otevřela pražská burza ve čtvrtek silnější a během dne dále rostla. Index PX posílil o 1,18 procenta (1 336,74 bodu). Obrázek obchodování ve čtvrtek byl velmi podobný tomu ve středu. …

Cena za extrémní volatilitu na trhu s dluhopisy

Skutečně zajímavé dění na trhu se v posledních měsících odehrávalo v jiných třídách aktiv než v akciích – bitcoin prudce rostl a komodity klesaly. Výjimkou nebyly ani dluhopisy, které po historicky špatném roce 2022 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB