Polskému průmyslu se v prosinci dařilo

Názor
Prosincový výsledek polského průmyslu pozitivně překvapil silným meziměsíčním nárůstem. Ten po sezonním očištění dosáhl 2,9 procenta. V meziročním vyjádření byla ale stále tamní průmyslová produkce o 3,9 procenta nižší. Konsensus však počítal s meziročním poklesem o 5,8 procenta.
Prosincový výsledek polského průmyslu pozitivně překvapil silným meziměsíčním nárůstem. Ilustrační foto: MOs810 - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52776734

Za celý rok 2023 pak polský průmysl propadl o 1,5 procenta, což je zhruba obdobná výše, kterou lze očekávat i pro Česko. Před zveřejněním prosincového vývoje českého průmyslu, k čemuž dojde až v prvním únorovém týdnu, to však nemusí být indikace toho, že stejně dobře dopadne i tuzemský výsledek. Růst polského průmyslu byl totiž dán hlavně energetickým sektorem.

U našeho východního souseda byl zveřejněn také vývoj průměrné mzdy. Ten byl sice oproti konsensu (+12,1 % y/y) v prosinci nakonec nižší, když dosáhl 9,6 procenta meziročně, přesto jde o silný údaj.

Vývoj polských maloobchodních tržeb ale i tak za očekáváními výrazně zaostal. V prosinci tržby meziročně vzrostly v nominálním vyjádření pouze o 0,5 procenta oproti očekávaným 4,9 procenta meziročně. V reálném vyjádření pak došlo k meziročnímu poklesu o 2,3 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Výsledky polských voleb jsou pro trhy nadějí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB