Výsledky polských voleb jsou pro trhy nadějí

Oficiální výsledky polských voleb naznačují, že se opozice dostala k moci. Finanční trhy výsledky přivítaly s velkou nadějí a doufají v odblokování fondů EU a větší předvídatelnost vlády v Polsku. Prohra populistů v Polsku mírně zlepšuje globální náladu na akciových trzích.
V Polsku se mění moc a nová vláda, v jejímž čele bude s největší pravděpodobností stát bývalý premiér Donald Tusk. Ilustrační foto: European People's Party – IMG_7386, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=71045717

Nejvíce hlasů v polských volbách získala strana Právo a spravedlnost (PIS), ale nyní je jisté, že novou vládu sestaví tři opoziční strany, které celkově dosáhly lepšího skóre. Při mimořádně vysoké volební účasti 74,38 procenta – Občanská koalice, Třetí cesta a Levice získaly 11,58 milionu hlasů, zatímco PIS pouze 7,64 milionu.

To znamená, že se v Polsku mění moc a nová vláda, v jejímž čele bude s největší pravděpodobností stát Donald Tusk a vznikne v polovině prosince. K tomu by mohlo dojít i dříve, pokud by se prezident Andrzej Duda rozhodl pověřit sestavením vlády rovnou opozici. Nicméně se dá předpokládat, že nejprve se o sestavení vlády pokusí PIS, která získala nejvíce hlasů, přičemž tento pokus bude trvat zhruba měsíc.

Finanční trhy na první výsledky reagovaly velmi pozitivně, ne-li euforicky. Kurz zlotého vůči euru klesl ze 4,52 na 4,43, což představuje posílení o zhruba dvě procenta. V pondělí panoval na varšavské burze velký optimismus.

Index WIG20 vzrostl o více než osm procent a některé společnosti s významným podílem státu dokonce o více než deset procent. Úrokové sazby polských desetiletých dluhopisů rovněž klesly (což zvýšilo cenu dluhopisů, pozn. aut.) o 18 bazických bodů na 5,66 procenta.

Trhy přijaly vítězství opozice pozitivně z několika důvodů. Tím nejdůležitějším se zdá být vyšší předvídatelnost nové vlády, která bude trhy svými rozhodnutími překvapovat v menší míře než vláda PIS. To je důležité zejména v posledním období, kdy míra globální nejistoty zůstává obzvláště vysoká.

Druhým prvkem je naděje na zlepšení stavu institucionálního právního státu v Polsku, což se promítne do zvýšení důvěry vlastních občanů, ale i mezinárodních institucí a investorů. Třetí naděje má již zcela konkrétní charakter a týká se odblokování evropských fondů z programu EU nové generace.

Doposud byly tyto fondy pro Polsko zablokovány, a co hůř, existovaly obavy, že Polsko nedostane ani prostředky z kohezních fondů EU. Příliv prostředků z fondů EU po jejich odblokování bude stejně jako v předchozích letech stimulovat růst polského hrubého domácího produktu (HDP) a také podpoří posílení zlotého.

Trhy vkládají do nové polské vládní koalice důvěru, která bude v příštích měsících znovu přehodnocena. Prvním z nich bude otázka, jak se vypořádat s populistickým dědictvím odcházející vlády – zvýšenou mírou rozpočtových výdajů, ale také s metodou předchůdců, kteří problémy zakrývali pomocí přesunů financí bez skutečné dlouhodobé strategie na jejich řešení.

Další důležitou oblastí zůstává rozhodování o infrastrukturních projektech, které se zdají být pro polské potřeby navyšovány – např. nové letiště Central Communication Port (odhadované náklady 10 mld. amerických dolarů).

Dalším rizikem zůstává skutečnost, že nový kabinet bude koaliční. A mezi zúčastněnými stranami mohou vznikat neshody a třenice. Zejména proto, že v koalici budou politici s velmi liberálními názory, jako je Ryszard Petru, i představitelé levicového pohledu na ekonomiku, jako je Adrian Zandberg.

Přesto však zůstává dopad výsledků polských voleb pozitivní a v dlouhodobém horizontu by měl vést k posílení zlotého a zlepšení sentimentu na akciových trzích.

Autor je analytik společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB