Výsledky polských voleb jsou pro trhy nadějí

Analýza
Oficiální výsledky polských voleb naznačují, že se opozice dostala k moci. Finanční trhy výsledky přivítaly s velkou nadějí a doufají v odblokování fondů EU a větší předvídatelnost vlády v Polsku. Prohra populistů v Polsku mírně zlepšuje globální náladu na akciových trzích.
V Polsku se mění moc a nová vláda, v jejímž čele bude s největší pravděpodobností stát bývalý premiér Donald Tusk. Ilustrační foto: European People's Party – IMG_7386, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=71045717

Nejvíce hlasů v polských volbách získala strana Právo a spravedlnost (PIS), ale nyní je jisté, že novou vládu sestaví tři opoziční strany, které celkově dosáhly lepšího skóre. Při mimořádně vysoké volební účasti 74,38 procenta – Občanská koalice, Třetí cesta a Levice získaly 11,58 milionu hlasů, zatímco PIS pouze 7,64 milionu.

To znamená, že se v Polsku mění moc a nová vláda, v jejímž čele bude s největší pravděpodobností stát Donald Tusk a vznikne v polovině prosince. K tomu by mohlo dojít i dříve, pokud by se prezident Andrzej Duda rozhodl pověřit sestavením vlády rovnou opozici. Nicméně se dá předpokládat, že nejprve se o sestavení vlády pokusí PIS, která získala nejvíce hlasů, přičemž tento pokus bude trvat zhruba měsíc.

Finanční trhy na první výsledky reagovaly velmi pozitivně, ne-li euforicky. Kurz zlotého vůči euru klesl ze 4,52 na 4,43, což představuje posílení o zhruba dvě procenta. V pondělí panoval na varšavské burze velký optimismus.

Index WIG20 vzrostl o více než osm procent a některé společnosti s významným podílem státu dokonce o více než deset procent. Úrokové sazby polských desetiletých dluhopisů rovněž klesly (což zvýšilo cenu dluhopisů, pozn. aut.) o 18 bazických bodů na 5,66 procenta.

PSALI JSME:
Polský zlotý výrazně posiluje, proti euru i proti koruně

Trhy přijaly vítězství opozice pozitivně z několika důvodů. Tím nejdůležitějším se zdá být vyšší předvídatelnost nové vlády, která bude trhy svými rozhodnutími překvapovat v menší míře než vláda PIS. To je důležité zejména v posledním období, kdy míra globální nejistoty zůstává obzvláště vysoká.

Druhým prvkem je naděje na zlepšení stavu institucionálního právního státu v Polsku, což se promítne do zvýšení důvěry vlastních občanů, ale i mezinárodních institucí a investorů. Třetí naděje má již zcela konkrétní charakter a týká se odblokování evropských fondů z programu EU nové generace.

Doposud byly tyto fondy pro Polsko zablokovány, a co hůř, existovaly obavy, že Polsko nedostane ani prostředky z kohezních fondů EU. Příliv prostředků z fondů EU po jejich odblokování bude stejně jako v předchozích letech stimulovat růst polského hrubého domácího produktu (HDP) a také podpoří posílení zlotého.

Trhy vkládají do nové polské vládní koalice důvěru, která bude v příštích měsících znovu přehodnocena. Prvním z nich bude otázka, jak se vypořádat s populistickým dědictvím odcházející vlády – zvýšenou mírou rozpočtových výdajů, ale také s metodou předchůdců, kteří problémy zakrývali pomocí přesunů financí bez skutečné dlouhodobé strategie na jejich řešení.

PSALI JSME:
Benzín je v Polsku o rekordních 8,40 Kč/l levnější než v Česku

Další důležitou oblastí zůstává rozhodování o infrastrukturních projektech, které se zdají být pro polské potřeby navyšovány – např. nové letiště Central Communication Port (odhadované náklady 10 mld. amerických dolarů).

Dalším rizikem zůstává skutečnost, že nový kabinet bude koaliční. A mezi zúčastněnými stranami mohou vznikat neshody a třenice. Zejména proto, že v koalici budou politici s velmi liberálními názory, jako je Ryszard Petru, i představitelé levicového pohledu na ekonomiku, jako je Adrian Zandberg.

Přesto však zůstává dopad výsledků polských voleb pozitivní a v dlouhodobém horizontu by měl vést k posílení zlotého a zlepšení sentimentu na akciových trzích.

Autor je analytik společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Polská centrální banka překvapila výrazným snížením úrokových sazeb

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciové trhy rostou i druhý den v týdnu

Po pondělím růstu zakončil index pražské burzy PX výše i úterní obchodní seanci. PX přidal 0,49 procenta (1 564,82 b.), což je jeho pátý růstový den v řadě. V čele růstu stály všechny společnosti z finančního …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.