
Podle poradenské společnosti Bisnode A Dun & Bradstreet Company v uplynulém roce přerušilo podnikání 99 329 živnostníků, což je o 43 procent víc, než v roce 2019 a o 65 procent víc než v roce 2018.
Analýza společnosti CRIF ovšem ukazuje na ještě vyšší počet: Svoji živnost podle ní přerušilo dokonce více než 100 tisíc podnikatelů, tedy o osm a půl tisíce více, než v roce 2019. Počet přerušených živností byl dokonce nejvyšší za poslední čtyři roky.
Nejhorší byla druhá polovina roku
„Vývoj pandemie covidu-19 není stále v České republice ani v Evropě příznivá. Tuzemská ekonomika v uplynulém roce propadla, vyhlídky do budoucna jsou stále nejisté. Postiženy jsou celé segmenty podnikání, firmy se dostávají do existenčních problémů, což se také odráží mezi OSVČ. Podnikání v roce 2019 pozastavilo téměř sto tisíc živnostníků,“ řekla analytička Bisnode A Dun & Bradstreet Company Petra Štěpánová.
V meziročním srovnání byla podle ní situace výrazně horší v druhé polovině roku. Zatímco v prvním kvartálu aktivity přerušilo o třetinu víc podnikatelů – fyzických osob než v roce 2019, ve druhém kvartálu bylo pozastavených živností meziročně o 1,3 procenta víc. Ve třetím čtvrtletí byl meziroční přírůstek přerušených živností o 81 procento vyšší a ve čtvrtém kvartálu o 72 procenta.
Nejhorší situace byla v září, po skončení letních prázdnin, a pak v prosinci. V září podnikání pozastavilo o 149 procent živnostníků víc než před rokem, v prosinci to bylo o 108 procent více.
„V absolutních hodnotách byl nejhorší leden se 17 008 přerušenými živnostmi, nicméně první měsíc roku bývá dlouhodobě nejsilnější. Následuje září a březen, přičemž v obou měsících podnikání dočasně pověsilo na hřebík víc než 10 tisíc podnikatelů,“ dodala Štěpánová.
Nejhůře dopadla Praha
Detailnější analýza poradenské společnosti Bisnode A Dun & Bradstreet Company ukázala, že nejvíc přerušených živností bylo v roce 2020 v oblasti výroba, obchod a služby. Následovalo stravování a maloobchod v nespecializovaných prodejnách.
V uplynulém roce nejvíc živnostníků přerušilo podnikatelské aktivity v Praze, a to více než 17 tisíc. Za hlavním městem následovaly střední Čechy s více než 12 tisíci a Jihomoravský kraj s více než 11 tisíci přerušenými živnostmi. V Praze tak vloni živnostenské oprávnění pozastavilo o bezmála 60 procent více OSVČ, než v roce předchozím.
Čekání na lepší časy?
Podle analýzy společnosti CRIF byl vloni počet přerušených živností o desetinu vyšší než v roce 2019 a o pětinu vyšší než v roce 2018. Počet ukončených živností byl naopak o čtvrtinu nižší než v roce 2019 a nejnižší minimálně od roku 2010.
„Podnikatelé si pravděpodobně nechávají otevřená pomyslná zadní vrátka, aby případně živnostenské oprávnění zase mohli využívat. Proto raději volí přerušení živností namísto jejich ukončení, upozornila analytička společnosti Věra Kameníčková.
Nejvíce lidí s podnikáním skončilo v lednu (4816), nejméně naopak v prosinci (1715), což je neobvyklé. Prosinec bývá tradičně měsícem s největším počtem ukončených živností. Proč je tomu letos naopak, není zcela jasné. Podle Kameníčkové může jít o kombinaci opatrnosti a nouzového stavu.
Nejvíce živností podnikatelé letos přerušili tradičně v lednu (bezmála 20 tisíc) a v září (více než deset tisíc), kdy podnikatelům skončilo přechodné období, během něhož nemuseli platit odvody na sociální a zdravotní pojištění.