Vloni začalo podnikat nejméně lidí za poslední čtyři roky

V roce 2020 začalo v České republice podnikat 60 459 fyzických osob podnikatelů, o 3 343 méně než v předchozím roce a zároveň nejméně za poslední čtyři roky. V uplynulém roce zároveň ukončilo své podnikání 36 139 lidí, což je o 11,5 tisíce méně než před rokem a nejméně za posledních deset let. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.
S podnikáním trvale nebo dočasně skončilo nejvíce aktivních podnikatelů v administrativních činnostech. Ilustrační foto: Pixabay.com

Naopak počet přerušených živností byl nejvyšší za poslední čtyři roky. Svoji živnost přerušilo více než sto tisíc podnikatelů, což je o 8,5 tisíce více, než v roce 2019.

„V uplynulém roce začalo podnikat o pět procent méně fyzických osob, než o rok dříve. V kontextu minulých let a aktuální ekonomické situace jde o zanedbatelný pokles. Počet nových živností se totiž od roku 2017 pohybuje pouze v rozmezí mezi 60 až 63 tisíci,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Zároveň dodává, že za meziročním poklesem stojí pouze tři měsíce: Březen, duben a říjen. Spolu s vyhlášením nouzového stavu došlo podle ní na jaře i na podzim k výraznému propadu nově založených živností, vždy šlo ale o přechodnou záležitost.

Od června do září naopak podle údajů CRIF začalo v České republice podnikat výrazně více lidí, než bylo v těchto měsících obvyklé v uplynulých letech. Jedním z důvodů může být podle Kameníčkové přechod části zaměstnanců do oborů, které nebyly důsledky pandemie příliš zasaženy, ale v nichž je třeba živnostenské oprávnění.

Přerušení živnosti namísto ukončení

Zajímavý byl v uplynulém roce vývoj počtu přerušených a ukončených živností. Počet přerušených živností byl o desetinu vyšší, než v roce 2019, a dokonce o pětinu vyšší, než v roce 2018. Počet ukončených živností byl naopak o čtvrtinu nižší než v roce 2019 a nejnižší minimálně od roku 2010.

Počet nových fyzických osob podnikatelů v letech 2019 a 2020. Zdroj: Registr ekonomických subjektů, výpočty CRIF – Czech Credit Bureau

„Uplynulý rok byl pro řadu lidí rokem výrazné ekonomické nejistoty a ten letošní bude v mnoha ohledech podobný. Podnikatelé si tak pravděpodobně nechávají otevřená pomyslná zadní vrátka, aby případně živnostenské oprávnění zase mohli využívat. Proto raději volí přerušení živností namísto jejich ukončení,“ vysvětluje Kameníčková.

Nejvíce lidí s podnikáním skončilo v lednu (4 816), nejméně naopak v prosinci (1 715), což je poměrně neobvyklé. „Prosinec bývá tradičně měsícem s největším počtem ukončených živností. Proč je tomu letos naopak, není zcela jasné,“ říká Věra Kameníčková s tím, že může jít o kombinaci již zmíněné opatrnosti a nouzového stavu.

Nejvíce živností podnikatelé letos přerušili tradičně v lednu (19 961) a potom v září (10 117), kdy podnikatelům skončilo přechodné období, během kterého nemuseli platit odvody na sociální a zdravotní pojištění.

„Právě v srpnu a v září jsme proto u přerušených živností zaznamenali nejvyšší nárůst oproti loňskému roku. V srpnu 2020 bylo přerušeno o 50 % více živností než o rok dříve a v září dokonce o 60 % více,“ upozorňuje analytička společnosti CRIF.

PSALI JSME:
Živobytí „zavřených živnostníků“ zachraňují balíky a staré dodávky

Nejohroženější obory

V uplynulém roce ukončilo nebo přerušilo svoji živnost celkem 13 procent podnikatelů. Mezi jednotlivými obory však panovaly výrazné rozdíly. V rámci hlavních oborů s podnikáním trvale nebo dočasně skončilo nejvíce aktivních podnikatelů v administrativních činnostech, kde šlo o celou pětinu.

„Pod administrativní činnosti spadají například cestovní agentury a kanceláře nebo agentury zprostředkující zaměstnání, tedy obory, které patřily v uplynulém roce k těm nejvíce zasaženým,“ vysvětluje Kameníčková.

V administrativních činnostech oproti jiným odvětvím podniká, jak uvádí, poměrně málo lidí, proto se problémy v některém z podoborů promítnou do celé kategorie výrazněji než jinde. V dopravě a skladování přerušilo či ukončilo svoji živnost 18 procent podnikatelů a v ubytování a stravování 16 procent podnikatelů.

Nejoblíbenějším oborem byl v uplynulém roce tradičně obchod, kde působilo 256 tisíc aktivních podnikatelů. Na konci roku 2020 bylo v České republice 1,05 milionu aktivních fyzických osob podnikatelů, nejvíce v Praze (174 tisíc) a nejméně v Karlovarském kraji (28 tisíc).

PSALI JSME:
Podnikáte? Čeká vás další rok změn

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Neradostné vyhlídky stavebnictví pro další rok: Pokles o 2,7 procenta

Analýza
Za první tři čtvrtletí letošního roku stavební produkce v Česku meziročně klesla o 1,5 procenta a vyhlídky na další rok nejsou rovněž optimistické. Podle stavebních firem se propad stavební produkce prohloubí o 2,7 procenta. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2003, kterou zpracovala analytická společnost CEEC Research a jejíž výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.