
Po vyloučení celého motoristického segmentu byly tržby meziměsíčně vyšší o 0,5 procenta a dokonce tak mírně překonaly tržní konsensus ve výši +0,4 procenta. Výrazně nad konsensem se pak pohyboval růst v rámci tzv. kontrolní skupiny, která je směrodatná pro vývoj soukromých výdajů v rámci hrubého domácího produktu (HDP). Ten dosáhl +1,0 procenta meziměsíčně oproti očekávaným +0,4.
Na druhou stranu šlo ale pouze o kompenzaci lednového poklesu o jedno procento (revize z původně udávaných -0,8 %, pozn. aut.), který z části souvisel s dopady nepříznivého počasí, ať už šlo o kalifornské požáry či velmi chladné počasí v jiných částech USA.
Na zvolnění dynamiky spotřebitelských výdajů ukazuje také vývoj spotřebitelského sentimentu. Ten sice těsně po zvolení Donalda Trumpa prezidentem vzrostl, poté však započal jeho setrvalý pokles v důsledku obav o dopady celní politiky na výkon americké ekonomiky.
Část vysvětlení současné slabší dynamiky maloobchodních tržeb v USA může spočívat i v tom, že někteří spotřebitelé se před nástupem Donalda Trumpa do úřadu předzásobili. To by bylo v souladu i s rychle rostoucí spotřebou domácností v posledním loňském čtvrtletí.
Americký dolar v pondělí mírně slábl. Vůči společné evropské měně ztratil 0,3 až 0,4 procenta. Šlo pravděpodobně o vliv určitého uklidnění na finančních trzích, když poslední dny z hlediska nových informací ohledně celních opatření či války na Ukrajině patřily spíše k těm klidnějším.
Navíc poslední předstihové indikátory z USA sice ukazují na zpomalení tamní ekonomiky, na černé scénáře ohledně nástupu recese to ale zatím nevypadá. I to může být pro trhy pozitivním signálem. V souladu s tím došlo rovněž k obratu na akciových trzích, které v průběhu pondělní evropské seance mírně rostly.
Pozitivním signálem pro globální ekonomiku je pak i rozhodnutí čínské vlády ohledně zvýšení podpory tamnímu spotřebitelskému sektoru. Česká koruna navzdory mírnému ústupu rizikové averze na trzích nepatrně ztrácela. Oproti euru oslabila o zhruba 0,1 procenta a její kurz se nadále pohyboval mírně nad hranicí 25 CZK/EUR. Přispět k tomu mohla slabší dynamika cen v tuzemském průmyslu za únor.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)