Poptávka po stavebních materiálech opadne. Výrazný pokles cen ale očekávat nelze

Názor
Invaze ruských vojsk na Ukrajinu a její důsledky výrazně snižují předvídatelnost trhu stavebních materiálů ve druhé polovině roku. Během letošního podzimu lze očekávat ochlazení trhu, zejména v segmentu výstavby rodinných domů. Rozkolísanost realizačních cen se ještě prohloubí, nicméně jejich výrazný pokles kvůli vysokým nákladům na energie očekávat nelze.
Během podzimu lze očekávat ochlazení trhu, a s tím související pokles odběrů stavebních materiálů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ve druhé polovině letošního roku bude pokračovat nejistota ve vývoji cen energií a dá se očekávat jejich další růst. Dodávky plynu mohou být regulovány, mohou se zcela zastavit. V případě regulací zachováme výrobu ve strategických závodech pro dodávky nejžádanějšího zboží.

Během podzimu očekáváme ochlazení trhu, a s tím související pokles odběrů stavebních materiálů. Rozkolísanost realizačních cen se bude zřejmě prohlubovat. Výrazný pokles cen se však kvůli vysokým nákladům na energie nedá očekávat.

PSALI JSME:
Co z červencových cen výrobců plyne pro stavebníky

Navyšování úrokových sazeb již dnes způsobuje skokové snížení počtu nově uzavřených hypoték. To pociťujeme ve sníženém počtu žádostí o kalkulace spotřeby materiálu. Předpokládáme proto sníženou poptávku po výstavbě rodinných domů. O pozitivnější výhled jde v případě rekonstrukcí. Jejich počet se zvyšuje po celé Evropě.

Podobně je tomu u výstavby bytových domů, která odpovídá zvýšenému množství povolených projektů. V příštích letech očekáváme její další zrychlení, kterému by mohl pomoci nový stavební zákon. Dalším hybatelem bude nutnost řešit problematiku dostupného bydlení.

Autor je generální ředitel společnosti Wienerberger
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stavební práce i materiál nadále zdražují, dostupnost vlastního bydlení zůstává špatná

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Tuzemský průmysl v září prohloubil pokles

Aktivita v tuzemském zpracovatelském průmyslu v září prohloubila svůj pokles, když indikátor PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) pro tento sektor české ekonomiky klesl na svou nejslabší úroveň od května 2020.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB