Co z červencových cen výrobců plyne pro stavebníky

Analýza
Letošní jaro bylo ve znamení horečných nákupů mnoha druhů stavebních materiálů (třeba proto, aby stavebník/překupník chytili cenu ještě před dopadem zvýšených cen energií, pozn. aut.). Tím pádem mnozí zájemci naráželi i na prázdné regály a neschopnost dodavatelů slíbit termín dodání a závaznou cenu.
Stavební firmy se zatím zlevňování brání; v červenci naopak zdražily. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Výsledkem byl horečný růst cen (ještě horečnější, než loni po post-pandemickém probuzení ekonomiky). Základní dobrou zprávou (tedy aspoň pro stavebníky) je, že růst cen materiálových vstupů do stavební výroby se v posledních dvou měsících zastavil (v červenci hladina těchto cen dokonce mikroskopicky poklesla).

Z hlediska významu v tomto oboru (a naštěstí zároveň i z hlediska dostupnosti dat) asi dává smysl se pro ilustraci zaměřit na vývoj cen dvou klíčových druhů materiálových vstupů: Dřeva a železa+oceli.

Oba tyto vstupy mají totiž tu výhodu, že jde o natolik mezinárodně hodně obchodované komodity, že existují jim věnované burzovní kontrakty. Ceny v těchto kontraktech tak můžeme brát jako jakési základní signály naznačující pozdější vývoj (mimo jiné i českých) velkoobchodních, a nakonec i maloobchodních cen.

Co se týče dřeva, jeho cena na chicagské burze (CME) prošla v uplynulém roce a půl bouřlivým vývojem, nicméně v posledních měsících je velmi hluboko. Z toho by se dalo usuzovat na blížící se pokles i u (českých) dovozních cen (ty zatím jen stagnují na pozdně-jarní poměrně vysoké úrovni) a cen příslušných (českých) průmyslových výrobců (tyto ceny taktéž od jara stagnují).

PSALI JSME:
Jak moc ovlivňuje zdražování stavebního dřeva ceny nemovitostí?

Co se týče železa+oceli, i tam došlo na burze (tentokrát na newyorském COMEXu) v posledních měsících k dramatickému propadu. A k poklesům (byť zatím jen mírným) dochází dokonce už i u dovozních cen a cen příslušných výrobců.

Pokud ale stavíte nikoli svépomocí, jsou důležité ceny, které vám naúčtují stavební firmy. A ty se zatím zlevňování brání; v červenci naopak zdražily (meziměsíčně o nezanedbatelné 1,2 %).

Stavebníkům tak nezbývá než doufat, že zlevňovací signály ze světových burz se do cenových nabídek českých prodejen a stavebních firem brzo přece jen dostanou: Zpoždění v rozsahu několika málo měsíců je asi logické (a může být tentokrát delší než obvykle, protože nakoupené zásoby stavebního materiálu jsou pravděpodobně taky větší než obvykle).

Navíc samozřejmě hodně záleží na tom, jak velkou roli oproti dřevu a železu+oceli hrají zrovna ve vaší stavbě jiné materiály, u kterých podobné nákladové důvody ke zlevňování nejsou.

Autor je ekonom České spořitelny a člen vedení České společnosti ekonomické
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Stavební práce i materiál nadále zdražují, dostupnost vlastního bydlení zůstává špatná

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česko je na rozdíl od EU v recesi

Česká ekonomika byla zatím jako jediná v rámci EU oficiálně v závěru loňského roku v recesi. Většina ostatních členských zemí však svůj hrubý domácí produkt (HDP) zatím ještě nebyla schopna spočítat.

Česká ekonomika je v recesi, ta ale nepotrvá dlouho

Český statistický úřad (ČSÚ) v úterý zveřejnil předběžný odhad hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrtý kvartál. Ekonomika podle nových dat poklesla mezikvartálně o 0,3 procenta a meziročně o 0,4 procenta. Česká …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB