Co platí nájemce a co pronajímatel

Poradna

Pronajal jsem si byt a při předání si nevšiml nebo až po nějaké době objevil, že je v něm několik drobných vad, které mi ztrpčují život. Mám se o jejich odstranění postarat sám jako nájemce, nebo mám co nejdříve požadovat po majiteli bytu, aby závady odstranil? A kde je mezi těmito dvěma kroky hranice, podle které se mám řídit a také platit?

Ilustrační foto: Pixabay

Povinností toho, kdo byt pronajímá, je udržovat po dobu nájmu byt v dobrém stavu, aby byl vhodný k bydlení. Je tedy povinen postarat se o odstranění závad, které by tomu bránily. Na druhou stranu ten, kdo si byt pronajal, musí sám zajistit a zaplatit drobné opravy a běžnou údržbu v pronajatém bytě.

Žádný zákon ani vyhláška však taxativně nedefinují, co se považuje za běžnou údržbu a drobné opravy. Pronajímatel a nájemce si to mohou sami vymezit v nájemní smlouvě, například podle druhu činnosti či výše vynaložených nákladů.

Drobné opravy jsou tedy na nájemci a obvykle se za ně považují tyto opravy: opravy podlahových krytin a prahů, částí oken a dveří, vodovodních výtoků, odsavačů par, digestoří, mísicích baterií, sprch, ohřívačů vody, umyvadel, výlevek, splachovačů, kuchyňských sporáků, infrazářičů, kuchyňských linek či vestavěných skříní. A dále výměny zámků, rolet a žaluzií, elektrických koncových zařízení a rozvodných zařízení, zejména vypínačů, zásuvek, jističů, zvonků, domácích telefonů, zásuvek rozvodů datových sítí či signálů televizního vysílání.

U zařízení pro vytápění se za drobné opravy považují opravy kamen na tuhá paliva, plyn a elektřinu, kotlů etážového topení na pevná, kapalná a plynná paliva, včetně uzavíracích a regulačních armatur a ovládacích termostatů etážového topení.

Drobné opravy jsou tedy poměrně dost rozsáhlé, a proto se doporučuje před užíváním bytu si jej pečlivě prohlédnout a požadovat odstranění závad, které nájemce objeví. Jinak musí počítat s tím, že jej čekají výdaje za opravy v bytě, který nevlastní, a může mít i nepříjemný pocit, že závady nezpůsobil. Na druhou stranu si pronajímatelé obvykle řadu uvedených oprav zajistí sami, už jen proto, aby udržovali byt v co nejlepším stavu.

V případě, že v pronajatém bytě nájemce zjistí jinou než drobnou závadu, kterou je třeba okamžitě odstranit, je jeho povinností na ni ihned upozornit pronajímatele. Pokud tedy například v nočních hodinách praskne stoupačka, je nájemce povinen ihned zastavit přívod vody, případně přivolat havarijní službu. Pokud tak neučiní, odpovídá za škodu způsobenou vytékající vodou.

Jestliže za zajištění havarijní opravy nájemce něco zaplatí, může úhradu nákladů požadovat po pronajímateli.

Pokud v bytě nájemce zjistí jinou než drobnou závadu bránící obvyklému bydlení, kterou ale není zapotřebí neprodleně řešit, je opět jeho povinností na ni pronajímatele bez zbytečného odkladu upozornit. Například se může jednat o opravu střechy domu, pokud při deštích dochází k mírným průsakům do interiéru bytu apod.

Jakmile je pronajímateli nahlášena závada, je jeho povinností v přiměřené době zajistit nápravu. Pokud tak neučiní, může nájemce závadu odstranit sám a pronajímatel mu pak musí proplatit důvodně vynaložené náklady. Pokud není závada tak podstatná, že by nájemce musel nutně sám zajišťovat její nápravu a kvůli nečinnosti pronajímatele dochází ke snížení komfortu bydlení, má nájemce také právo požadovat po pronajímateli slevu z nájemného.

Sdílet:
  1. Dobrý den. Zajímalo by mě, jak je to s kaucí. Při odstěhování podnájemníka se vrací kauce, ale vyúčtování je až příští rok v březnu. Kdo mi zajistí vrácení nedoplatků, když je kauce již vrácena.
    A ještě jedna otázka. Podnájemník rozbil pračku a nestála prý za to, aby se opravovala a nakonec musel nájemce koupit novou. Neměl by se podnájemník v tomto případě podílet na aspoň částečné úhradě. Děkuji za odpověď.

    • Dobrý den, tyto otázky by měly být řešeny ve smlouvě, a pokud nebyly, lze než doporučit konzultaci s právníkem. Redakce

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Bydlení

Zájem o hypotéky dolů, ceny nemovitostí nahoru

O propadu na hypotečním trhu se v poslední době píše stále častěji. Prognózy na letošní rok ukazují propad mezi 15 až 30 %. Úrokové sazby ale v posledních měsících spíše klesají. Hlavním důvodem je boj bank o …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru