Na co si můžete vzít placené volno

Poradna

V té situaci se můžete ocitnout ze dne na den, aniž byste to čekali nebo plánovali. Dítě onemocnělo a jste jediný, kdo s ním může jít k doktorovi, jste objednáni na odběr krve, potkají vás radostné, ale i smutné události v rodině. Zkrátka nemůžete jít do práce. Musíte si vzít dovolenou nebo neplacené volno, nebo máte nárok na volno s náhradou mzdy?

Odběr krve. Ilustrační foto: www.pixabay.com

Říká se tomu osobní překážky v práci a jejich výčet najdete v zákoníku práce. Tady je seznam těch nejvyužívanějších.

K lékaři nejen dítětem: Rodičům při nutné návštěvě lékaře s dítětem náleží volno s náhradou mzdy na nezbytně nutnou dobu, nejdéle na jeden den. Totéž však platí, pokud doprovázíte k lékaři manžela či druha, vlastní rodiče, prarodiče nebo rodiče, prarodiče manžela. Zákoník práce však primárně předpokládá, že zaměstnanec bude těchto možností využívat pouze v případě, kdy nemůže předmětné činnosti provést mimo pracovní dobu.

Svatba: Novomanželům připadají dva dny volna, z toho jeden k účasti na vlastním obřadu. S náhradou mzdy však počítejte pouze za jeden den. Nárok na jeden den volna v den obřadu a s náhradou mzdy mají i rodiče snoubenců. V případě, kdy snoubenci již mají děti, ty mají právo na den volna, ale bez náhrady mzdy.

Narození dítěte: Pokud otec dítěte doprovází ženu do porodnice, musí mu to zaměstnavatel umožnit na dobu nezbytně nutnou, a to s náhradou mzdy. Totéž platí pro převoz manželky či družky z porodnice domů. V případě, kdy chce být nastávající otec svědkem narození potomka a zůstat u porodu, zaměstnavatel mu musí poskytnout pracovní volno, mzdu mu však neproplatí. Začátek porodu určuje lékař, který by měl také otci potvrdit, jak dlouho byl u porodu přítomen, aby to pak mohl prokázat zaměstnavateli. Zásadním měřítkem bývá přiměřenost. Například tvrzení, že zaměstnanec byl celou pracovní dobu na cestě do porodnice, když ji má v místě bydliště, lze jen těžko uvěřit.

Stěhování: Od zaměstnavatele můžete žádat dva dny neplaceného volna, na náhradu mzdy tedy nárok nemáte. Jinak je tomu pouze v případě, že se stěhujete na popud zaměstnavatele, tedy například do jiného města. V takovém případě vám náleží také dva dny volna, avšak plně proplacené.

Darování krve: Pokud tuto záslužnou činnost nemůžete provést mimo pracovní dobu, náleží vám pracovní volno s náhradou mzdy za dobu cesty k odběru a zpět, samotného odběru a zotavení po odběru. Obdobně se postupuje při darování dalších biologických materiálů.

Úmrtí v rodině: Dva dny placeného volna na zařízení pohřbu manžela, manželky, druha, družky, dítěte. Den placeného volna na zařízení pohřbu rodičů, sourozence, rodičů partnera, sourozence partnera, dítěte manžela či manželky, sourozence manžela či manželky. Den placeného volna v den pohřbu vnučky, vnuka, prarodiče + všechny předešlé případy. V den pohřbu si nezapomeňte nechat vystavit potvrzení od pohřebního ústavu, na základě kterého vám zaměstnavatel poměr průměrné mzdy proplatí.

Podrobné informace, kdy vám zaměstnavatel musí poskytnout pracovní volno, ať už s náhradou mzdy či bez ní, naleznete v zákoníku práce a v nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. Oba dokumenty jsou k dispozici na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí ČR v sekci Práce a právo.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Oživení na americkém trhu práce pokračuje

Podle včera zveřejněné zprávy amerického institutu ADP se počet pracovních míst v soukromém sektoru v dubnu zvýšil o 742 tisíce, tedy nejvíce za posledních sedm měsíců. Tempo tvorby nových pracovních míst se tak …

Nejvyšší nezaměstnanost od roku 2017

Pandemie a s ní spojený lockdown ovlivňoval vývoj na českém trhu práce i v prvním čtvrtletí letošního roku. V důsledku poklesu ekonomiky se dál snižovala zaměstnanost, zatímco nezaměstnanost opět vzrostla.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru