Nájemníkovi svěřujete svůj majetek, prověřte si jej předem

Poradna

V minulých týdnech jsme se v naší Poradně věnovali zevrubně a z několika úhlů problematice nájmů. Náš miniseriál zakončíme tématem zabývajícím se tím základním a nejdůležitějším, abychom namísto získání pravidelného a příjemného příjmu nesplakali nad vlastním majetkem. Aneb Jak si vybrat správného nájemníka.

Vyplatí se také projít si sociální sítě, protože v nich zájemce o najmutí si vašeho bytu mohl zanechat stopu. Foto: Pixabay

Není to tak snadné, protože podle statistik má negativní zkušenost s nájemci 80 % pronajímatelů. Hlavní rizika? Neplatiči nájmu a služeb nebo vandalové, kteří během několika měsíců byt prakticky tzv. vybydlí. Vyvarovat se tomu dá těžko, protože málokdo má sklony k vytváření dluhů nebo potíží napsané na čele. Ale předejít se těmto rizikům přeci jen dá, hlavně při použití zásady – důvěřuj, ale prověřuj.

ZÍSKAT CO NEJVÍCE INFORMACÍ

V každém případě není dobré na získání nájemce spěchat, třeba s vidinou toho, že nám každým měsícem uniká kýžený příjem v podobě nájmu. Je nutné si uvědomit, že cizímu člověku svěřujeme k užívání vlastní majetek, obvykle v několikamilionové hodnotě.

A tak prvním krokem je zjistit si o něm co nejvíc informací, tedy ještě před podpisem smlouvy si sehnat základní osobní údaje potenciálního nájemce a prověřit si jej pomocí veřejných seznamů. Těmi nejdůležitějšími jsou Centrální evidence exekucí, Insolvenční rejstřík, Úřední deska soudních exekutorů, veřejné dluhy u zdravotních pojišťoven, hledané osoby Policií ČR, dále. K tomu je možné využít některou z online provozovaných služeb, které jsou schopné prověřit rizikovost nájemníka za vás nebo shromažďují informace o lidech dlužících za různé služby.

NEZAPOMEŇTE NA SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Vyplatí se také projít si sociální sítě, protože v nich zájemce o najmutí si vašeho bytu mohl zanechat stopu, která není právě lichotivá. Tento postup mimochodem už běžně využívají firmy při prověřování budoucích zaměstnanců.

A nebojte se také zeptat potencionálního nájemníka na osobní záležitosti, protože např. právo užívat byt získává současně s ním i jeho manželka. Je možné si také vyžádat reference od předchozího pronajímatele. Při tomto prověřování nemusíte být tak nutně korektní jako personalisté ve firmách, i když už i naše soudnictví řešilo stížnosti na diskriminaci, když pronajímatel odmítl podepsat smlouvu s romským žadatelem.

Kvůli vypracování smlouvy si vyžádejte občanský průkaz žadatele. Nejen pro to, aby všechny personálie byly řádně uvedeny, ale např. také kvůli kontrole trvalého bydliště. Pokud je uveden obecný či městský úřad, opět to znamená varovné znamení. Stejně tak, když máte pocit, že nesedí podoba žadatele či jiné údaje. Na stránkách ministerstva vnitra si můžete prověřit, zda průkaz nebyl odcizený.

A z jaké věkové nebo sociální skupiny je nejlepší nájemníky vybírat? Tomu se budeme věnovat v naší Poradně příště.

Jak je možné si budoucího nájemníka prověřit?

  1. Podle statistik má negativní zkušenost s nájemci 80 % pronajímatelů. Hlavními riziky jsou neplacení nájmu a poškození bytového vybavení.
  2. Důležité je zjistit si o nájemci co nejvíc informací, tedy ještě před podpisem smlouvy si sehnat jeho osobní údaje a prověřit si jej pomocí veřejných seznamů a nezapomenout na sociální sítě.
  3. Je také možné využít některou z online provozovaných služeb, které jsou schopné prověřit rizikovost nájemníka nebo shromažďují informace o lidech dlužících za různé služby.
  4. Nebojte se zeptat potencionálního nájemníka na osobní záležitosti, protože např. právo užívat byt získává současně s ním i jeho manželka.
  5. Prověřte si také, zda žadatel nemá trvalé bydliště na obecním úřadě a jím předložená občanka nebyla zcizena.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

E-shopy se odrazily ode dna, lidé už se nebojí ani neověřených prodejců

Průzkum
Po dvou letech propadu se tuzemským internetovým obchodům opět zvyšují tržby. Jak Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) sdělila společnost Heureka Group, v prvním letošním čtvrtletí se potvrdil pozitivní trend z konce loňského roku, oblast e-commerce tak meziročně vzrostla o čtyři procenta. Podle Asociace pro elektronickou komerci se lidé nebojí ani neověřených e-shopů.