Posilovací dávka pomáhá proti covidu více, než základní očkování

Základní očkování proti koronaviru v České republice má za sebou podle údajů ministerstva zdravotnictví ke konci února 6,5 milionu lidí, posilovací dávku vakcíny obdržely přibližně čtyři miliony lidí. Počty lidí, kteří se nechávají naočkovat posilovací dávkou, však klesají.
Posilující dávku mRNA vakcíny si lidé v České republice mohou u svého lékaře či v očkovacích centrech vybrat od dvou výrobců – Comirnaty od společnosti Pfizer/BioNTech nebo vakcínu Spikevax od společnosti Moderna. Ilustrační foto: Pixabay.com

To je však podle odborníků chyba – právě třetí posilovací dávka chrání proti závažnému průběhu nemoci více, než celé základní očkování. Dokazuje to například i studie vědců z amerického Střediska pro kontrolu a prevenci onemocnění (CDC), kteří začátkem února 2022 publikovali závěry svého výzkumu o účinnosti plného očkování a přeočkování (třetí dávky) proti onemocnění covid-19.

Účinnost vakcíny proti onemocnění covid-19 byla podle této studie vyšší po třetí dávce, než po druhé dávce při hodnocení počtu návštěv pohotovosti či oddělení urgentní péče a hospitalizací, nicméně s časovým odstupem od očkování se snižovala.

Během období, kdy převládala varianta omikron, byla v období dvou měsíců po podání třetí dávky účinnost očkování 87 procent (návštěva pohotovosti) a 91 procent (hospitalizace). S delším odstupem (2-4 měsíce) od podání třetí dávky se snížila na 66 procent a 78 procent. Ochrana před hospitalizací v souvislosti s onemocněním covid-19 byla vyšší, než proti návštěvě pohotovosti nebo oddělení urgentní péče.

Zdroj: https://ockovani.opendatalab.cz/statistiky_srovnani

Proč je vůbec třetí dávka očkování proti koronaviru potřebná? „Je prokázáno, že po očkování dochází po určité době k postupnému poklesu účinnosti ochrany, a tedy k vyšší pravděpodobnosti nákazy u očkovaného jedince,“ uvádí ministerstvo zdravotnictví na webové stránce věnované očkování.

Tímto poklesem ochrany jsou nejvíce, a dříve než ostatní, ohroženy starší osoby a osoby s poruchou imunity nebo chronickým onemocněním. Posilující dávka významně zvýší ochranu proti nákaze, a to intenzivněji a rychleji než předchozí dávky očkování.

Na to, jaká je účinnost ochrany posilující dávky v závislosti na druhu vakcíny použité u primárního očkování, se zaměřili vědci v Singapuru ve studii, které se zúčastnilo přes 703 tisíc lidí ve věku 60 a více let, potvrzují, že největší ochranu proti koronaviru zajistí kombinace vakcín. Tedy použití posilující dávky vakcíny od jiného výrobce, než bylo základní očkování.

PSALI JSME:
Nejúčinnější vakcínou je ta od Moderny, na mutace je dobré očkování látkou Pfizeru

Nejdůležitějším zjištěním studie však je, že heterologní posilování (tedy kombinace dvou druhů vakcín) poskytlo u zkoumané skupiny populace vyšší relativní ochranu, než homologní posilování (očkování stejným druhem vakcíny).

Relativní účinnost vakcíny u lidí, kteří obdrželi tři injekce Pfizer/BioNTech, dosáhla podle zmíněné singapurské studie 73 procent. Vyšší ochranu, celých 82 procent, však poskytl booster Spikevax (Moderna) po primární sérii Pfizer/BioNTech. Pro hodnocení boosteru po primární sérii Spikevax (Moderna) nebylo dostatek údajů.

Posilující dávku mRNA vakcíny si lidé v České republice mohou u svého lékaře či v očkovacích centrech vybrat od dvou výrobců – Comirnaty od společnosti Pfizer/BioNTech nebo vakcínu Spikevax od společnosti Moderna.

PSALI JSME:
Vakcíny proti covid-19 připravuje v Evropě 52 výrobních závodů

Očkování proti koronaviru – ať už jde o základní očkování, nebo o posilovací dávku – je v České republice plně hrazené zdravotní pojišťovnou. Zájemci o očkování mají možnost zvolit si, jakou vakcínou se nechají očkovat či přeočkovat. Očkovací centra a lékaři pak mají povinnost zodpovědět zájemcům o očkování všechny dotazy, týkající se podávané vakcíny.

Neznalost přesného fungování a výroby mRNA vakcín zpočátku vzbuzovalo mezi některými lidmi neopodstatněné obavy. „Vakcíny mRNA neobsahují živý virus, a proto neexistuje žádné riziko, že by u očkovaného vakcína vyvolala nemoc, proti níž se očkuje,“ informoval MUDr. Pavel Dlouhý, předseda české Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP.

„Technologie mRNA vakcín je aktuálně nejmodernějším způsobem, jak vůbec lze vakcíny vyrábět či je v krátkém čase upravovat proti různým mutacím koronaviru. Po celém světě byly lidem podány stovky milionů dávek mRNA vakcíny, což nade vší pochybnost potvrdilo její bezpečnost,“ uvedl primář Dlouhý.

PSALI JSME:
Moderna zahajuje studii bivalentní posilovací vakcíny

Zavřít reklamu ×
    • Záleží čím byl očkován ,náš syn 24 let měl středně těžký covid nechali jsme ho naočkovat i posilující dávkou a stejně covid dostal, sice mírnější ale dostal záleží hodně na organismu ,dcera covid ještě nedostala a bydlí s námi

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB