Poslanci mají v rukou osud cenově dostupného bydlení, bez nového zákona se ho nedočkáme

Nejdůležitější legislativní normu tohoto roku a nejspíš i celého končícího volebního období by měli mít už tento týden na stole poslanci. Na začínající schůzi budou jednat o novém stavebním zákoně, který jim vrátili senátoři. Členové horní komory parlamentu dali bohužel přednost politikaření před zájmy většiny lidí.
Bez přijetí nového stavebního zákona se bude české stavebnictví stále zmítat v byrokratickém pekle. Ilustrační foto: Pixabay.com

Špatná stavební legislativa totiž dopadá úplně na všechny, ne jen na ty, kteří zrovna něco staví. Nový zákon má výrazně zkrátit proces povolování nových staveb, což se týká nejen nových bytů a domů, ale také silnic, dálnic a dalších důležitých staveb.

U nových bytů je dopad současných administrativních průtahů jednoduše vyčíslitelný. Vypočítali jsme, že kvůli neúměrně dlouhému povolování vzroste cena nového bytu průměrně o deset procent. U bytu za šest milionů korun tak kupující zaplatí o 600 tisíc korun více. Nehledě na to, že zamrzlá stavební byrokracie neumožňuje pružně reagovat na aktuální potřeby trhu.

Opakuji to už delší dobu, přesto neškodí připomenout si hlavní přínosy projednávaného stavebního zákona. Zcela zásadní je, že konečně řeší dlouhodobě přehlížený problém takzvané systémové podjatosti stavebních úřadů. Ty nyní fungují v rámci přenesené působnosti státní správy přímo pod jednotlivými radnicemi.

Úředníci stavebních úřadů by měli být ze zákona na samosprávě nezávislí, prakticky jí ale podléhají. Tajemník úřadu, kterého jmenuje starosta, totiž rozhoduje o odměnách všech zaměstnanců úřadu včetně těch ze stavebního. Prostřednictvím odměn na ně může vedení radnice vytvářet nepřípustný nátlak vedoucí k tomu, že stavební úřad rozhodnutí o nechtěné stavbě neustále oddaluje.

Obrovské zpoždění představuje zajišťování stanovisek takzvaných dotčených orgánů státní správy. To celý povolovací proces výrazně zbrzďuje, protože ty velmi často nedodržují správní lhůtu a ani přes opakované urgence potřebné stanovisko nevydávají. Jde přitom o mnoho desítek razítek, které musí investor získat před tím, než vůbec může požádat o vydání územního rozhodnutí.

Nový stavební zákon nutnost oslovit tyto úřady a instituce převádí na stavební úřad a zavádí nový princip. Ten říká, že pokud se úřad ke stavebnímu záměru nevyjádří v dané lhůtě, bere se to automaticky za souhlas. To může povolování zrychlit o mnoho měsíců.

Podstatné urychlení přinese také takzvaný apelační princip, podle nějž nadřízený stavební úřad nevrací celou věc podřízenému k novému projednání, ale musí sám ve věci rozhodnout. Stavební řízení urychlí i skutečnost, že nadřízený stavební úřad sám rozhodne v případě, kdy podřízený stavební úřad nedodrží stanovené lhůty. Tímto opatřením se ušetří i dlouhé roky, protože skončí nekonečné přehazování téže věci mezi jednotlivými stavebními úřady.

Nový stavební zákon v podobě, jak ho už jednou schválili poslanci, je cestou k cenově dostupnému bydlení a rychlejšímu dokončení chybějící infrastruktury. Bez jeho přijetí se bude české stavebnictví stále zmítat v byrokratickém pekle.

Očistcem si však projdeme všichni – někteří při čekání na cenově dostupné bydlení, jiní při nekonečném popojíždění po nedokončené dálniční síti. O lidech dýchajících nebezpečné zplodiny přímo ve svých domovech kvůli chybějícím obchvatům měst ani nemluvě.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena