Nový stavební zákon by se měl schválit ještě do voleb

Názor
Byl jsem a jsem pro přijetí stavebního zákona v současné podobě. Velké systémové změny, které zajistí urychlení schvalovacích procesů, se musí zahájit co nejdříve. Jakékoliv zpoždění vnímám negativně, zákon by se měl rozhodně schválit ještě do voleb, jinak se může jednání protáhnout na celé příští volební období, a to si nikdo nepřeje. Navíc hrozí, že pokud vyhraje volby nynější opozice, stavební zákon ani platit nezačne.
Důležitý je princip „obíhá papír, ne občan“ – většina dotčených úřadů by byla integrována do stavebního úřadu, takže by skončilo úmorné shánění potřebných razítek na „x“ úřadech. Ilustrační foto: Depositphotos.com

S centralizací rozhodování v jednom stavebním úřadu spíše nesouhlasím, je třeba jen zajistit dostatečné kapacity stávajících stavebních úřadů, dost kompetentních zaměstnanců atd., aby rozhodování skutečně šlo rychle. Hned po volbách se může klidně zahájit další jednání o novelizaci, odstranit některé detaily, nebo naopak přijmout nová opatření.

Co se týče skutečného dopadu stavebního zákona na zrychlení vyřizování stavebních povolení – musí se to vyzkoušet. V zákoně se klade velký důraz na dodržení lhůt, slibuje se digitalizace, kdy na úřad nebudeme muset vůbec fyzicky jet. Důležitý je také princip „obíhá papír, ne občan“ – většina dotčených úřadů by byla integrována do stavebního úřadu, takže by skončilo úmorné shánění potřebných razítek na „x“ úřadech.

A nový úřad musí pochopitelně dostat v začátcích obrovskou podporu. To bude úkolem nové vlády. Musí se zajistit dostatečné personální obsazení, návaznost všech procesů… Osobně bych v dalších novelizacích podpořil i tzv. fikci souhlasu, kdy by se nedodržení termínu k rozhodnutí ze strany úřadu bralo jako kladné stanovisko. Jedině takové opatření by skutečně zajistilo tolik potřebnou předvídatelnost a dodržení harmonogramu u stavebních projektů.

Autor je ředitel společnosti Maxima Reality
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nový stavební zákon zlevní nové byty o stovky tisíc

Zavřít reklamu ×
  1. Centralizaci považuji za hlavní výhodu návrhu, regionální šíbři – starostové obcí, budou mít menší možnost ovlivňovat rozhodnutí zaměstnanců stavebních úřadů.
    V návrhu chybí zařazení autora projektu mezi účastníky řízení, bohužel.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Posílají vás rozměnit bankovku? Porušují zákon

Jéé, já nemám zpátky. To si musíte rozměnit! Tak tuhle větu jsme u pokladen slyšeli u mnohokrát a patrně nám pokaždé zrychlila puls. Ani zdaleka to není jen ozvěna dávných časů, kdy pracovníci služeb měli na paměti …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi dnes utratí za oběd v restauraci o 70 korun více než před pěti lety

Analýza
Zatímco před pěti lety utratili lidé v restauraci za obědové menu okolo 154 korun, nyní to je 224 korun, tedy o 44 procent více. Ještě výrazněji se zvedly ceny samotných hlavních jídel nabízených okolo poledne. Vyplývá to z analýzy, kterou Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla společnost Dotykačka, jejíž pokladní systém využívá nejvíce gastro podniků v republice.