Poslední dubnová aukce potvrdila masivní nárůst poptávky po českých státních dluhopisech

Názor
Ministerstvo financí včera v aukci státních dluhopisů získalo dalších 13,2 miliardy korun, zatímco poptávka byla téměř čtyřnásobná. Poslední dubnová aukce potvrdila po spíše průměrných březnových výsledcích obrat trendu a opětovný nárůst zájmu investorů.
Od začátku roku si ministerstvo financí zajistilo již 62 procent všech letošních výpůjčních potřeb. Ilustrační fotografie: ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Ten vidíme od domácích i zahraničních subjektů. Hlavními kupujícími jsou však domácí banky, které vzhledem k nárůstu úspor domácností, resp. depozit, hledají příležitosti, kam uložit přebytečné rezervy.

Nejvyšší poptávka byla jednoznačně po včera nově představeném dluhopisů s pohyblivým úročením se splatností deset let. Vzhledem k blížícímu se zvyšování úrokových sazeb České národní banky a výhodnějším daňovým pravidlům pro nové dluhopisy to však není překvapením.

Vysoký zájem byl ale i o klasické dluhopisy s fixním úročením se splatností sedm a dvanáct let. Ty se prodaly s průměrným výnosem 1,62 procenta, resp. 1,88 procenta.

PSALI JSME:
Ministerstvo financí pokračuje v předfinancování výdajů státního rozpočtu

Od začátku roku si tak ministerstvo financí podle našich výpočtů zajistilo již 62 procent všech letošních výpůjčních potřeb. Na konci března desetiletý výnos českých státních dluhopisů dosáhl dvou procent a od té doby opět klesá k současným 1,82 procenta.

Za obratem vidíme masivní nárůst poptávky a zároveň zmenšující se nabídku ze strany ministerstva financí. Změnu trendu nepředpokládáme, ale další růst výnosů bude jednoznačně brzděn právě z těchto důvodů.

Do konce prvního pololetí by tak výnosy měly zůstat pod hranicí dvou procent a pro konec roku očekáváme mírný nárůst na 2,15 procenta. I nadále předpokládáme, že státní rozpočet skončí letos s deficitem 400 miliard korun. To je i hlavním důvodem proč očekáváme, že právě nízká nabídka státních dluhopisů bude v druhé polovině roku pro finanční trhy překvapením.

PSALI JSME:
Před námi jen Maďaři a Rumuni. Česká vláda platí za svůj dluh skoro nejvyšší úrok v unii

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru