Použití ruských devizových rezerv na nákup zbraní pro Ukrajinu?

Názor
Nový návrh Evropské komise využít zmrazená aktiva ruské centrální banky na nákup zbraní pro Ukrajinu je historicky bezprecedentní. V předchozích konfliktech, ať už jde třeba o druhou světovou válku či válku v Iráku počátkem 90. let, docházelo také ke konfiskaci rezerv agresorů, avšak až po skončení konfliktu. 
Nový návrh Evropské komise využít zmrazená aktiva ruské centrální banky na nákup zbraní pro Ukrajinu je historicky bezprecedentní. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Je proto vysoce pravděpodobné, že Rusko se bude bránit soudní cestou. Pokud by uspělo, může být alespoň část jeho nároků uspokojena konfiskací majetku Euroclearu v jeho pobočkách v jurisdikcích typu Dubaje či Hongkongu.

Nyní disponuje většinou zmrazených ruských rezerv, například v podobě dluhopisů, belgická centrála depozitáře Euroclear. Ten byl zřízen koncem 60. let dnes největší americkou bankou JP Morgan. Konfiskace majetku jeho poboček by mohla vést k platební neschopnosti tohoto depozitáře a nutnosti sanace zeměmi Západu.

Za zvážení proto stojí opatrnější a právně zřejmě elegantnější postup, například prostřednictvím vydání takzvaných reparačních dluhopisů.

PSALI JSME:
Nynější sankce Rusko nepoloží, v posledních letech se na ně pečlivě připravovalo

Ty by emitovala ukrajinská vláda, přičemž by dopředu avizovala, že budou uhrazeny jen v případě, že Rusko uhradí válečné škody – reparace –, které Ukrajině způsobuje.

Reparační dluhopisy by si od Kyjeva nakupovaly zřejmě zejména vlády západních zemí a jejich příslušné instituce. Ukrajina by tak touto cestou získávala finanční prostředky. Ty by ovšem tedy nesplácela, dokud by Rusko neuhradilo své reparace. Předpokládá se, že Rusko by tak neučinilo.

Na „dobrovolnou“ splátku reparací by tedy z jeho strany nedošlo. Pak by se ovšem západním zemím otevřela právě právně jistější cesta konfiskovat ruské rezervy, a to s poukazem na to, že jde o způsob, jak se fakticky domoci úhrad ruských válečných škod, a tedy i zesplatnění ukrajinských reparačních dluhopisů.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
USA zvažují sankcionovat ruskou centrální banku a přivodit tak krach rublu

Zavřít reklamu ×
  1. Problém nejsou peníze ale kde vzít munici. Dlouhá léta míru ukončily nebo snížily produkci zbrojních továren v Evropě. Např. Čína dokáže vyrobit munici v trojnásobném množství než celá Evropa!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Před pár dny jsme našim čtenářům nabídli pod titulkem „Splátky hypotéky mohou být už brzy srovnatelné s nájemným“ analýzu výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové. Dnes přinášíme …

Hypoteční trh v březnu dál posiloval

Tuzemské banky a stavební spořitelny poskytly v březnu letošního roku hypoteční úvěry přesahující 18 miliard korun. Vyplývá to z údajů Hypomonitoru, které redakci Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB