Používáte inhalátor? Pozor na nejčastější chyby

Více než polovina pacientů, kteří trpí potížemi dýchacího ústrojí, neumí podle vědeckých lékařských studií správně používat lékařem předepsaný inhalátor. Aby plnil svou funkci správně a aby pacienti získali plnohodnotnou léčbu, je nutné správně inhalovat. Podle odborníků však lidé dělají několik zásadních chyb.
Správné užití inhalátoru je pro léčbu klíčové. Ilustrační foto: Archív

S astmatem se potýká více než 14 % populace v Evropské unii. V České republice se toto onemocnění podle různých zdrojů týká 500-700 tisíc lidí a dalších 250–300 tisíc o své nemoci zatím nic netuší. Přinejmenším dalších 600 tisíc lidí má chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN). Přes dvacet procent Čechů nemá své plíce v pořádku, ale s potížemi dýchacího ústrojí se léčí jen čtvrt milionu lidí.

„Velká část pacientů neumí správně inhalovat, přitom správná inhalační technika je pro úspěšnou léčbu klíčová,“ uvádí primář MUDr. Viktor Kašák, který se několik desítek let věnuje péči o pacienty s nemocemi s chronickou bronchiální obstrukcí (astma a CHOPN – chronická obstrukční plicní nemoc, pozn. red.), kde je nedílnou součástí inhalační léčba a s tím související inhalační systémy.

„Ještě v osmdesátých letech minulého století v tehdejším Československu na astma umíraly dvě děti,“ řekl v rozhovoru pro portál FAEI.cz alergolog a imunolog doc. MUDr. Vít Petrů, CSc. s tím, že dnes je úmrtnost na astma téměř nulová. Díky dostupnosti moderní inhalační léčby, obsahující neškodné malé množství nadledvinkových hormonů, se podle něj onemocnění v posledních desetiletích stalo nemocí „ambulantní“.

Při léčbě astmatu lékaři předepisují tzv. udržovací léčbu, při které pacient pomocí inhalačního systému (inhalátoru) pravidelně vdechuje léčivo, které pak působí přesně tam, kde je třeba. I když to zní jednoduše, pacienti se často dopouštějí chyb, které mohou mít vliv na průběh jejich léčby.

PSALI JSME:
Téměř čtvrtina Čechů si zahrává. Kašel berou jako každodenní chleba

Které nejčastější chyby to jsou?

„První chybou, kterou lidé často dělají, je, předtím, než užijí inhalátor, zhluboka nevydechnou,“ říká primář Kašák. Dalšími chybami podle něj je, že po inhalaci lidé nezadrží dech, a to na dobu nejméně pěti sekund, že vydechují do inhalačního systému a že při vdechování pevně neobemknou inhalátor svými rty.

Hluboký výdech před inhalací vytvoří v plicích více místa pro následující hluboké vdechnutí léčivé látky, která se tak lépe dostane do dýchacích cest a bude nejúčinnější. Při zadržení dechu jsou dýchací cesty v klidovém režimu, což léku dává více času, aby se usadil v plicích.

PSALI JSME:
Alergie trápí každého třetího Čecha. Je to daň za vyšší kvalitu života?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru